Μάντσεστερ Γ.-Λέστερ 2-1

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έλεγχε εύκολα τον αγώνα και πήγαινε «σβηστά» για το τρίποντο, αλλά τα «χρειάστηκε» μετά το γκολ του Βάρντι στις καθυστερήσεις

Με το δεξί ξεκίνησε τη νέα σεζόν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νικώντας τη Λέστερ στο «Ολντ Τράφορντ» με 2-1. Ο Πολ Πογκμπά πρώτα με πέναλτι στο 3ο λεπτό και εν συνεχεία ο Λουκ Σο στο 83′ έδωσαν προβάδισμα στους «κόκκινους διαβόλους» με 2-0, σε ένα παιχνίδι που έλεγχαν εύκολα χωρίς να απειλούνται σε κανένα σημείο.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε με μία σβηστή νίκη α λα Μουρίνιο, ήρθε ο Τζέιμι Βάρντι, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να μειώσει σε 2-1 και να δώσει εκ νέου ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Μάλιστα στην τελευταία φάση του αγώνα, οι «αλεπούδες» κέρδισαν κόρνερ και γέμισαν με μπλε φανέλες την περιοχή της Γιουνάιτεντ,συμπεριλαμβανομένου και του τερματοφύλακα Κάσπερ Σμάιχελ. Ο Δανός γκολκίπερ κέρδισε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ με τον διαιτητή εν συνεχεία να σφυρίζει την λήξη της αναμέτρησης.

Η Μάντσεστερ ήταν ανώτερη της Λέστερ και νίκησε δίκαια, αν και αγχώθηκε στο φινάλε. Ντεμπούτο για τους «κόκκινους διαβόλους» έκανε ο Βραζιλιάνος Φρεντ ο οποίος χειροκροτήθηκε θερμά κατά την αντικατάσταση του στο 77′

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Μάντσεστερ Γ.: Ντε Χέα,Νταρμιάν,Μπέιλι,Λίντελοφ,Σο,Πογκμπά (84′ Φελαϊνί),Μάτα,Περέιρα,Φρεντ (76′ ΜακΤόμινεϊ),Σάντσεζ,Ράσφορντ(67′ Λουκάκου)

Λέστερ: Σμάιχελ,Αμαρτέι (63′ Γκεζάλ),Μόργκαν,Μαγκουάιερ,Τσίλγουελ,Ντιντί,Άντριεν Σίλβα (80′ Ιμπόρα),Μάντισον (63′ Βάρντι),Γκρέι,Περέιρα,Ιχεανάτσο