Τσέλσι – Κάρντιφ 4-1

Νέα νίκη για την Τσέλσι του Σάρι η οποία συγκατοικεί στην κορυφή με την Λίβερπουλ. Με νίκη συνέχισαν Σίτι και Άρεναλ

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Τσέλσι του Μαουρίτσιο Σάρι, που νίκησε την Κάρντιφ με 4-1, έκανε το 5/5 και έπιασε στην κορυφή την Λίβερπουλ.

Η Κάρντιφ προηγήθηκε στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με γκολ του Μπαμπά στο 16ο λεπτό δημιουργώντας βάσεις για μία τεράστια έκπληξη. Ωστόσο οι Λονδρέζοι ανέβασαν ρυθμό στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου και με δύο γκολ του Εντέν Αζάρ στο 37′ και στο 44′ επανέφερε την καρδιά των οπαδών των «μπλε» στη θέση της.

Με το 2-1 να την απελευθερώνει από το άγχος, η Τσέλσι στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε να πιέζει, πιστή στο σύστημα του Ιταλού προπονητή της. Η ομάδα του Λονδίνου κατάφερε να κάνει το 3-1 στο 80′ με το τρίτο γκολ του Αζάρ, αυτή τη φορά με εκτέλεση πέναλτι. Τρία λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος Γουίλιαν έγραψε το τελικό 4-1.

Οι συνθέσεις:

Τσέλσι: Κεπα, Αλόνσο, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Λουίζ, Καντέ, Κόβασιτς (50′ Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Πέδρο (68′ Γουίλιαν), Ζιρού, Αζάρ (84′ Ζαπακόστα)

Κάρντιφ: Έθεριτζ, Μόρισον, Μπένετ,Μπαμπα, Εκουέλε, Ραλς, Καμαρασα, Χόιλετ, Άρτερ (46′ Ρίτσαρντς), Ρέιντ (71′ Πάτερσον), Γουάρντ (77′ Μαντίν)

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε «σβηστά» της Φούλαμ με 3-0, ενώ η Άρσεναλ κέρδισε τη Νιουκάστλ εκτός έδρας με 2-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της Πρέμιερ Λιγκ

Τότεναμ-Λίβερπουλ 1-2 (Λαμέλα 93′- Βαϊνάλντουμ 39′, Φιρμίνο 54′)

Τσέλσι-Κάρντιφ 4-1 (Αζάρ 37′ 44′ 80′, Γουίλιαν 83′-Μπαμπά 16′

Μάντσεστερ Σ.-Φούλαμ 3-0 (Σανέ 2′, Νταβίντ Σίλβα 21′, Στέρλινγκ 47)

Νιουκάστλ-Άρσεναλ 1-2 (Κλαρκ 91′-Τζάκα 49′, Οζίλ 58′)

Μπόρνμπουθ-Λέστερ 4-2 (Φρέιζερ 19′ 37′, Κινγκ 41′, Σμιθ 81′-Μάντισον 88′, Ολμπράιτον 89′)

Χάντερσφιλντ-Κρίσταλ Πάλας 0-1 (Ζάχα 38′)