Λίβερπουλ – Κάρντιφ 4-1

Η Λίβερπουλ διέλυσε 4-1 τη νεοφώτιστη Κάρντιφ και αναρριχήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League, με την Μ. Σίτι να καλείται τη Δευτέρα να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τότεναμ για να την φτάσει...

Ναι, η Κάρντιφ δεν αποτελεί ομάδα – φόβητρο για τη Λίβερπουλ, όμως μέχρι και πέρυσι οι Reds σε τέτοια παιχνίδια την πατούσαν και έχαναν το… τρένο. Φέτος όμως, πιο συγκεντρωμένοι στο στόχο από ποτέ άλλοτε, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ δεν είναι διατεθειμένοι να χαρίσουν τίποτα και σε κανέναν. Με τον Μο Σαλάχ να βρίσκει και πάλι το connection με τα δίχτυα, τον Μανέ (δις) και τον Σακίρι να βάζουν το λιθαράκι τους, οι γηπεδούχοι έκαναν επίδειξη δύναμης επί της Κάρντιφ (4-1) που κατάφερε μονάχα να μειώσει προσωρινά σε 2-1 με τον Πάτερσον στο 77′!

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ παίρνοντας το ριμπάουντ μετά τα σουτ των Μανέ και Βαϊνάλντουμ πάνω στα σώματα. Τρία λεπτά αργότερα ο Φαν Ντάικ σημάδεψε δοκάρι. Και κάπως έτσι οι Reds έδειξαν τις προθέσεις τους για το ματς! Με την κατοχή να φτάνει μέχρι και το 85% και τους γηπεδούχους να κάνουν ό,τι θέλουν στο γρασίδι, όσοι παρακολούθησαν την ομάδα του Γερμανού «μαέστρου» αναφώνησαν: «Ε αν όχι φέτος, πότε;»! Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Λαλάνα έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0 με τον Μόρισον να διώχνει πάνω στη γραμμή. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 και την Κάρντιφ να κλείνει το πρώτο μισό χωρίς να έχει ούτε μία επαφή της μπάλας στην περιοχή των γηπεδούχων!

Στην επανάληψη, το έργο ήταν το ίδιο. Η Κάρντιφ πραγματικά αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της. Για ευκαιρία ούτε λόγος. Ακόμα και αν οι γηπεδούχοι έκαναν κάποια ατομικά λάθη, δεν απειλήθηκαν λεπτό. Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Μανέ με υπέροχο τελείωμα έκανε το 2-0. Κι αν δεν μιλούσαμε για τη… Λίβερπουλ το παιχνίδι θα ήταν τελειωμένο.

Στο 77′ όμως η Κάρντιφ έκανε το… λάθος να μειώσει με τον Πάτερσον να εκμεταλλεύεται το λάθος του Φαν Ντάικ για το 2-1. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχεται η ομάδα του Λιμανιού εντός έδρας από τον Φλεβάρη (μετά από 918 αγωνιστικά λεπτά)! Στο 84′ ο Σακίρι έκανε το 3-1 μετά τις… πιρουέτες του Σαλάχ, στο 87′ ο Μανέ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (ο πρώτος Σενεγαλέζος άσος που σκοράρει 50+ γκολ στην Premier League) και δημιουργό και πάλι τον Σαλάχ διαμόρφωσε το τελικό 4-1 και κάπως έτσι, η Λίβερπουλ έφτασε τους 26 βαθμούς και αναρριχήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, με την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι να χρειάζεται εκτός έδρας επικράτηση επί της Τότεναμ την προσεχή Δευτέρα (29/10) για να την φτάσει!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ: Άλισον, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Μορένο, Αρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Λαλάνα (61′ Σακίρι), Φαμπίνιο, Φιρμίνο (71′ Μίλνερ), Σαλάχ, Μανέ

Κάρντιφ: Εθεριντζ, Μανγκά, Μπαμπα, Μόρισον, Μπένετ, Πάτερσον, Γκούναρσον (Νταμούρ 73′), Ριντ (Ζοχορέ 83′), Μέρφι (Χάρις 74′) , Καμαράσα, Χόιλετ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των 17:00

Μπράιτον-Γουλβς 1-0 (48′ Μάρεϊ)

Φούλαμ-Μπόρνμουθ 0-3  (14′ πεν,85′ Ουίλσον, 72′ Μπρουκς)

Σαουθάμπτον-Νιούκαστλ 0-0

Γουότφορντ-Χάντερσφιλντ 3-0  (10′ Περέιρα, 19′ Ντεουλεφέου, 80′ Σαξές)