Μπέρνλι – Νιουκάστλ 1-2

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ πέρασε από την έδρα της Μπέρνλι με 2-1, πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της στην Πρέμιερ Λιγκ και συνεχίζει να απομακρύνεται από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Νιουκάστλ, που δείχνει σιγά σιγά να βρίσκει την φόρμα της. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ στην έδρα της Μπέρνλι, καθώς στο 4ο λεπτό του αγώνα ο Μι πέτυχε αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το 0-1 υπέρ των «καρακάξων».

Στο 23′ οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα δύο τερμάτων με κεφαλιά του Κλαρκ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 40′ με τον Βουκς, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να βρουν δεύτερο γκολ προκειμένου να σώσουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με αυτή τη νίκη, η Νιουκάστλ έφτασε τους 12 βαθμούς και την 13η θέση, ενώ η Μπέρνλι παρέμεινε στην 17η θέση και τους 9 βαθμούς.

Έτσι η Νιούκαστλ έφτασε στους 12 βαθμούς και ανέβηκε στην 13η θέση, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα, σε αντίθεση με την Μπέρνλι που βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις με 9 πόντους.