Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ 1-0

Ο Βινσέντ Κομπανί με το πρώτο του γκολ φέτος, μια απίθανη βολίδα στο 70', χάρισε τη νίκη στην Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Λέστερ και την έφερε αγκαλιά με το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα

Εικοσιτέσσερα παιχνίδια, πάνω από 1.600 λεπτά συμμετοχές φέτος με την Μάντσεστερ Σίτι ο αρχηγός της, Βινσέντ Κομπανί. Ένα και μοναδικό γκολ. Κεντρικός αμυντικός γαρ. Δεν περίμενες περισσότερα. Σε ένα από τα ελάχιστα παιχνίδια που οι Πολίτες δυσκολεύονταν να βρουν δρόμο προς τα δίχτυα, ο αρχηγός μίλησε. Στο 70ο λεπτό του αγώνα κόντρα στη Λέστερ, ο πολύπειρος στόπερ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και της χάρισε μια νίκη…μισό πρωτάθλημα, καθώς πλέον η Σίτι είναι στο +1 από τη Λίβερπουλ και με νίκη κόντρα στην ακίνδυνη Μπράιτον σηκώνει το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα!

Οι Πολίτες με το τρίτο τους… 1-0 στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια στην Premier League, μπορεί να δυσκολεύτηκαν κόντρα στις Αλεπούδες, που όχι μόνο κρατούσαν το μηδέν στην άμυνα, σε πολλές περιπτώσεις απείλησαν και να σκοράρουν, πήραν κυνικά, αυτό που χρειάζονταν. Τη νίκη, τη νίκη που τους φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας και τώρα απομένει ένα παιχνίδι κόντρα στην 17η της βαθμολογίας Μπράιτον (που έχει σωθεί και μαθηματικά) για να σηκώσουν την κούπα, ξανά.

Ο πολύπειρος και αειθαλής Βέλγος, όπως το 2012 κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δύο αγωνιστές πριν το τέλος του πρωταθλήματος, όταν με δικό του τέρμα η Σίτι πήρε το τοπικό ντέρμπι και το πρωτάθλημα στην ισοβαθμία, έτσι και το βράδυ της Δευτέρας (06/05) κόντρα στην αξιόμαχη Λέστερ, σκόραρε και έφερε την ομάδα του μια ανάσα μακριά από το back to back πρωτάθλημα!

Οι φιλοξενούμενοι του Μπρένταν Ρότζερς έκαναν συγκλονιστική προσπάθεια. Το 0-0 του ημιχρόνου ήταν επιτυχία καθώς η Λέστερ ήταν μόλις η 3η ομάδα φέτος που το καταφέρνει κόντρα στη βιονική Σίτι. Στην επανάληψη, οι Πολίτες πολιορκούσαν συνεχώς την εστία του Σμάιχελ που είχε κάνει σπουδαίες επεμβάσεις. Οι γηπεδούχοι έμοιασαν μπλοκαρισμένοι. Όσο περνούσαν τα λεπτά, νευρικοί, αγχωμένοι. Έπρεπε να βγει μπροστά λοιπόν…

Είδε τον κενό χώρο και με εμπιστοσύνη στο πόδι του από τα 30 μέτρα, έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Δανού πορτιέρε που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα… Στα εναπομείναντα λεπτά, η Λέστερ σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία στο 87′ όταν μετά από φοβαρή κάθετη ο Ιχεανάτσο έκανε το πλασέ στην κίνηση με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Έντερσον και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Σίτι στο ρετιρέ της βαθμολογίας στο +1 από τη Λίβερπουλ και μια νίκη μακριά από τον τίτλο του πρωταθλητή!

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Φόντεν (56′ Φόντεν), Γκουντογκάν, Σίλβα (90′ + 1′ Στόουνς), Μπερνάρντο Σίλβα, Αγουέρο (86′ Ζέσους), Στέρλινγκ

Λέστερ: Σμάιχελ, Ρικάρντο Περέιρα, Έβανς, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ολμπράιτον (86′ Γκρέι), Τίλεμανς (75′ Μπαρνς), Εντιντί, Τσιντουρί, Μάντισον (80′ Ιεανάτσο), Βάρντι