Μπόρνμουθ – Λίβερπουλ 0-4

Με την τριπλέτα Σαλάχ - Κουτίνιο - Φιρμίνο να σκοράρει και τον Λόβρεν να πετυχαίνει το παρθενικό του τέρμα φέτος, η Λίβερπουλ πέρασε... αέρα από την έδρα της Μπόρνμουθ, επικρατώντας 4-0.

Μια από τις καλύτερες φετινές της εκτός έδρας εμφανίσεις της στο αγγλικό πρωτάθλημα πραγματοποίησε η Λίβερπουλ, επικρατώντας 4-0 της Μπόρνμουθ.

Η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης στο Dean Court, έφθασε τους 34 βαθμούς και ανέβηκε στην 4η θέση, προσπερνώντας την Άρσεναλ.

Με όμορφη ενέργεια και άψογο συρτό σουτ ο Φελίπε Κουτίνιο άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, με τον Βραζιλιάνο (μετά και την ασίστ στο τέταρτο γκολ) να φθάνει τα δέκα γκολ και τις επτά ασίστ στις τελευταίες 13 φορές που ξεκίνησε βασικός.

Στο 26′ η Λίβερπουλ πήρε αέρα δύο τερμάτων με κοντινή κεφαλιά του Λόβρεν, φτάνοντας και σε τρίτο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου: ο Σαλάχ έκανε την ατομική ενέργεια, σκόραρε με το αριστερό και έφθασε τα 20 γκολ τη φετινή περίοδο.

Ο Αιγύπτιος εξτρέμ έγινε μάλιστα ο πρώτος ποδοσφαιριστής των Κόκκινων με 20 γκολ μέσα σε μια σεζόν -και δεν είναι καν Χριστούγεννα- μετά τους Λουίς Σουάρες (31) και Ντάνιελ Στάριτζ (24) που το πέτυχαν το 2013/14.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με κεφαλιά στο 66′ ο Φιρμίνιο, πετυχαίνοντας το γκολ νούμερο 24 για την Λίβερπουλ σε εκτός έδρας ματς φέτος, όσα έχει πετύχει και η πρωτοπόρος Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα.