Άστον Βίλα – Έβερτον 2-0

Η Άστον Βίλα επικράτησε εντός έδρας της Έβερτον με 2-0 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στην Premier League μετά από 3 χρόνια.

Η Άστον Βίλα επικράτησε εντός έδρας της Έβερτον με 2-0 και πανηγυρίζει την παρθενική της νίκη στην Premier League για την φετινή σεζόν και πρώτη έπειτα από 3 χρόνια.

Οι «χωριάτες» προηγήθηκαν στο σκορ στο 22′, όταν σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Χότα έκανε εξαιρετική πάσα στον Γουέσλεϊ, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και πλάσαρε εξαιρετικά τον Πίκφορντ.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και η ομάδα του Μάρκο Σίλβα ανέλαβε πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν έδειχνε ικανή να διασπάσει και να απειλήσει την άμυνα της Βίλα.

Στις καθυστερήσεις, η Άστον Βίλα έφυγε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, με τον Γουέσλεϊ να πασάρει στον Ελ Γκάζι, που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Πίκφορντ για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα.

Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο πρώην στόπερ του Ολυμπιακού, Μπιορν Ένχελς.