Άστον Βίλα – Γουέστ Χαμ 0-0

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, Άστον Βίλα και Γουέστ Χαμ ήρθαν ισόπαλες δίχως σκορ στην έδρα της πρώτης. Αποβλήθηκε με δύο κίτρινες ο Μαζουάκου.

Το πιο αξιοσημείωτο γεγονός στη λευκή ισοπαλία του Άστον Βίλα- Γουέστ Χαμ ήταν μάλλον η αποβολή του Αρτούρ Μαζουακού με τις δύο ομάδες μάλλον να βολεύονται στο «Χ».

Τα Σφυριά, μετά από 5 στροφές στο αγγλικό πρωτάθλημα, βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τις Τότεναμ, Γιουνάιτεντ, Λέστερ, Τσέλσι και Άρσεναλ, κάτι που μόνο θετικά μπορεί να αναγνωσθεί.  Από πλευράς τους όμως οι Χωριάτες παραπαίουν στην 17η θέση και προβληματίζονται για τη συνέχεια.

Στα του ματς, η πρώτη ευκαιρία ήρθε για την Βίλα στο 14ο λεπτό, όταν ο Ουέσλι αστόχησε με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς και ακόμα μια καλή στιγμή στο 53′ όταν ο ΜακΓκιν έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, Αρτούρ Μαζουακού, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 67ο λεπτό και κάπου εκεί το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο κλειστό με το 0-0 να μην μεταβάλλεται στον φωτεινό πίνακα μέχρι την συμπλήρωση των 90 λεπτών.