Σαουθάμπτον – Μπόρνμουθ 1-3

Για πρώτη φορά, έπειτα από 15 αποτυχημένες απόπειρες, η Μπόρνμουθ κέρδισε μέσα στο Σαουθάμπτον με το τελικό 3-1 να πιστοποιεί την ανωτερότητά της στο ματς.

Μια παράδοση που κράτησε για 15 σερί παιχνίδια ήρθε η ώρα να σταματήσει. Και συνέβη με εντυπωσιακό τρόπο. Σε 15 επισκέψεις στο Σαουθάμπτον η Μπόρνμουθ δεν είχε καταφέρει να πετύχει ποτέ νίκη, κάτι που έκανε σήμερα με το τελικό 3-1 να πιστοποιεί και την εικόνα του αγώνα, αφού η ομάδα του Έντι Χάουι ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της σε όλο το ματς.

Η Μπόρνμουθ κατάφερε να προηγηθεί νωρίς, αφού μόλις στο 10’ ο Ακέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα ο Κινγκ σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ, ωστόσο το 0-2 ήρθε τελικά στο 43’ έπειτα από υπέροχη αντεπίθεση που κατέληξε στα δίχτυα έπειτα από διαγώνιο σουτ του Χάρι Γουίλσον.

Οι «άγιοι» κατάφεραν να μειώσουν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με πέναλτι του Γουόρντ-Πρόους στο 52’ και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση τρεις φορές, αλλά η Μπόρνμουθ πήρε αυτό που άξιζε με το… κερασάκι στην τούρτα να πετυχαίνει ο Γουίλσον στο 93’.