Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 2-1

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-1 της Τσέλσι και επανήλθε στο μείον εννιά από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ανέτρεψε μέσα σε οκτώ λεπτά την εις βάρος της κατάσταση, νίκησε με 2-1 την Τσέλσι, επανήλθε στο μείον εννιά και συνεχίζει να ελπίζει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε με πολύ δυνατό ρυθμό και την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω και με ευκαιρίες να υπάρχουν εκατέρωθεν. Στο 21′ ο Νγκολό Καντέ άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της Τσέλσι με ωραίο σουτ. Ωστόσο η Μάντσεστερ Σίτι αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε με σουτ του Κέβιν Ντε Μπρούινε στο 29′, το οποίο κόντραρε και στον Ζουμά. Στο 37′ ο Μάρεζ, με εκπληκτική ατομική ενέργεια, έβαλε τη Σίτι σε θέση οδηγού. Το 2-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν έπεσε, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Ωστόσο το μοναδικό γκολ που επετεύχθη από τον Ραχίμ Στέρλινγκ, δεν μέτρησε αφού ο Άγγλος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, με το τελικό αποτέλεσμα να παραμένει ως το τέλος.