Λέστερ- Έβερτον 2-1 (vids)

Η Λέστερ έκανε και πάλι το «θαύμα» της στο 94' με τον Ινεάτσο, πέτυχε την έκτη συνεχόμενη νίκη στην Premier League και έμεινε μόνη δεύτερη. Στο ίδιο έργο θεατές, η Μάντσεστερ (2-2) με την Βίλα.

Η Λέστερ νίκησε 2-1 την Έβερτον με γκολ στα «χασομέρια» και συνεχίζει το απίθανο σερί της. Λυτρωτής για τις «Αλεπούδες» ο Ινεάτσο, ύστερα από υπόδειξη VAR, νέο θύμα της ομάδας του Μπρένταν Ρότζερς τα «ζαχαρωτά» που παραπαίουν και φλερτάρουν έντονα με τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Μάρκο Σίλβα πλέον κινδυνεύει άμεσα με το ταμείο ανεργίας, με την ομάδα του να βρίσκεται με μόλις 14 βαθμούς, στην 17η θέση.

Και όμως το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με τον πιο φορμαρισμένο παίκτη τους, τον Ριτσάρλισον, που «έγραψε» το 0-1 στο 23′.

Η Λέστερ δεν απογοητεύτηκε και παίζοντας ορθολογικά, έψαχνε μέσα από συνδυασμούς να απειλήσει. Στο 68ο λεπτό, ο Βάρντι σκόραρε σε μια πολύ καλή αντεπίθεση, έπειτα από ασίστ του Ινεάτσο.

Η Έβερτον κρατούσε καλά και δοκίμαζε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, αλλά στο τέλος προδόθηκε από την άμυνά της, με την κάθετη του Ρικάρντο Περέιρα και το τελείωμα του Ιενάτσο, να ρίχνουν τους παίκτες του Μάρκο Σίλβα στο καναβάτσο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Άστον Βίλα 2-2

Στο «Ολντ Τράφορντ» η Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη για άλλο ένα ματς, χάνοντας για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική βαθμούς.

Ο Τζακ Γκρίλις έδωσε το προβάδισμα στο 11’ για να ανοίξει το σκορ, με τον Μάρκους Ράσφορντ να στέκεται τυχερός τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, με την μπάλα να παίζει άσχημο παιχνίδι στον τερματοφύλακα του Τομ Χίτον, που χρεώθηκε με αυτογκόλ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μετά την επιστροφή τους στον αγωνιστικό χώρο, βελτιώθηκαν, με τον Λίντελοφ να κάνει το 2-1 στο 64′. Όμως η χαρά κράτησε ελάχιστα, αφού δύο λεπτά πιο μετά, ο Τάιρον Μινγκς έκανε ένα τρομερό τελείωμα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.