Λίβερπουλ – Γουότφορντ 2-0

Η Λίβερπουλ, αν και δεν έπιασε σπουδαία επίπεδα απόδοσης, επικράτησε με 2-0 της Γουότφορντ, χάρη σε δύο γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ και βρίσκεται στο +11 από τη Λέστερ.

Με δύο γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 της Γουότφορντ, πέτυχε τη 16η νίκη της σε 17 αγώνες και περιμένει στραβοπάτημα της Λέστερ για να αυξήσει ακόμα περισσότερο από τη δεύτερη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γουότφορντ είχε δύο ευκαιρίες με τον Χιουζ και τον Σαρ, ωστόσο η Λίβερπουλ ήταν αυτή που προηγήθηκε με υπέροχη προσπάθεια του Σαλάχ στο 38′.

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να «τελειώσει»  το ματς. Το γκολ του Μανέ στο 50′, όμως, ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έκτοτε οι «ρεντς» έριξαν την απόδοσή τους, δεν απειλήθηκαν όμως στην άμυνα και με τους Σαλάχ και Μανέ «χτύπησαν» στην αντεπίθεση. Στο 90′ ο Σαλάχ «κλείδωσε» το ματς υπέρ της Λίβερπουλ με ένα υπέροχο γκολ.