«Κόλλησε» στην Παραγουάη η Αργεντινή (0-0) – Πέρασε από τη Βενεζουέλα η Βραζιλία (1-3)

Απώλεια για την Αργεντινή του Λέο Μέσι, που έμεινε στο 0-0 με την Παραγουάη για την 11η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Εύκολο πέρασμα από τη Βενεζουέλα για τη Βραζιλία που επικράτησε με 3-1 και αύξησε τη διαφορά της στους 8 βαθμούς από την Αλμπισελέστε.

Παραγουάη – Αργεντινή 0-0

Έμεινε στο 0-0 και άφησε δύο βαθμούς στην Παραγουάη η Αργεντινή. Παρότι ο Λιονέλ Μέσι είχε μία καλή παρουσία, η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την Παραγουάη και «κόλλησε» στο μηδέν 11η αγωνιστική των ομίλων των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Αλμπισελέστε δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη νίκη με τη Βολιβία και έτσι άφησε δύο σημαντικούς βαθμούς, με τους οποίους θα «καθάριζε» από νωρίς την υπόθεση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, είχαν και τις φάσεις ωστόσο δεν βρήκαν τη λύση ποτέ.

Από την άλλη, η Παραγουάη είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες, ωστόσο και στις δύο φώναξε «παρών» ο Εμιλιάνο Μαρτίνες.

Βενεζουέλα – Βραζιλία 1-3

Σαν… αέρας πέρασε από τη Βενεζουέλα η Βραζιλία. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Σελεσάο έκανε την απόλυτη ανατροπή και με ένα 20λεπτο «φωτιά» έφυγε με τη νίκη και επικράτησε της Βενεζουέλας με 3-1, φτιάχνοντας μία διαφορά 8 βαθμών από τη 2η Αργεντινή.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό και κατάφεραν να το κρατήσουν για σχεδόν 60 λεπτά. Διότι από το 70′ και μετά, οι ποδοσφαιριστές του Τίτε έκαναν… πάρτι. Αρχικά, η Βραζιλία ισοφάρισε με τον Μαρκίνιος στο 71ο λεπτό, ενώ στο 85′ ο Μπαρμπόσα έκανε την απόλυτη ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το τελικό 3-1, διαμόρφωσε ο Άντονι του Άγιαξ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.