Δεν τα κατάφερε η Κύπρος (0-3), νίκη με ανατροπή για τη Γερμανία (2-1, vids)

Η Κύπρος ηττήθηκε με 3-0 εντός έδρας από την Κροατία για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και παρέμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου, ενώ η Γερμανία πήρε τη νίκη με ανατροπή (2-1) κόντρα στη Ρουμανία και πέτυχε την 6η νίκη της.

Η Κύπρος γνώρισε την τέταρτη διαδοχική της ήττα στα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, χάνοντας αυτή τη φορά με 3-0 εντός έδρας από την Κροατία.

Η ομάδα του Νίκου Κοστένογλου παραμένει στην τελευταία θέση του 8ου ομίλου με 4 βαθμούς, ενώ οι Κροάτες βρίσκονται στην κορυφή με 16 βαθμούς, όσους έχει και η Ρωσία.

Ο Πέρισιτς έβαλε μπροστά στο σκορ την Κροατία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Γκβάρντιολ στο 80′ σημείωσε το 0-2 και ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ, Λιβάγια, διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στις καθυστερήσεις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 8ου ομίλου:

Κύπρος-Κροατία 0-3
(45’+2′ Πέρισιτς, 80′ Γκβάρντιολ, 90’+2′ Λιβάγια)

Μάλτα-Σλοβενία 0-4
(27′, 60′ Ίλισιτς, 50’ Σπόραρ, 67′ Σέσκο)

6. Μάλτα 4β. (1-10)

Για τον 10ο όμιλο, η Γερμανία έκανε την ανατροπή απέναντι στη Ρουμανία, επικρατώντας με 2-1 στο Αμβούργο, πέτυχε την 6η νίκη της στα προκριματικά και παρέμεινε στην κορυφή με 18 βαθμούς. Πλέον, η ομάδα του Χάνσι Φλικ χρειάζεται μία ακόμη νίκη στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια για να πάρει την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ.

Οι Ρουμάνοι αιφνιδιάσαν τους Γερμανούς, με τον Χάιντζ να πετυχαίνει φοβερό γκολ στο 9‘, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισοφαρίζοντας αρχικά στο 52′ με τον Γκνάμπρι, ενώ ο Μίλερ στο 81’ έκανε την ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Γερμανία: Tερ Στέγκερ, Σιοΰλε, Ρούντιγκερ, Κέχλερ, Χόφμαν(85′ Κλέστερμαν), Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Κίμιχ, Ρέους(82′ Χάβερτζ), Βέρνερ(82′ Μίλερ), Σανέ(89′ Αντεγιέμι)

Ρουμανία: Νίτσα, Κίρικες, Τόσκα, Μπούρτσα(50′ Μανέα), Ρους, Ρατιού, Στάντσιου(82′ Αλμπου), Μαρίν, Χάτζι(50′ Μαξίμ) Πούσκας(82′ Μίτριτσα), Μιχαλάι(60′ Ιβάν)

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Γερμανία-Ρουμανία 2-1
(52’ Γκνάμπρι, 81’ Μίλερ – 9’ Χάτζι)

Ισλανδία-Αρμενία 1-1
(77’ Γιοχάνεσον – 35’ Χοβανισιάν)

Λιχτενστάιν-Βόρεια Μακεδονία 0-4
(39’ Βελκόφσκι, 66’ πέν. Αλιόσκι, 74’ Νικόλοφ, 83’ Τσουρλίνοφ)

Λιχτενστάιν 1 (2-19)

Αναλυτικά τα υπόλοιπα αποτελέσματα και η βαθμολογία μετά τους αγώνες της Παρασκευής (8/10):