«Πάρτι» με μυθικό Εμπαπέ η Γαλλία (8-0) – «Αυτοκτόνησε» η Ολλανδία (2-2, vids)

Η Γαλλία εξασφάλισε την πρόκρισή της στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, διασύροντας με 8-0 το Καζακστάν, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να πραγματοποιεί μυθική εμφάνιση (4 γκολ), ενώ η Ολλανδία παρότι προηγήθηκε, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (2-2) απέναντι στο Μαυροβούνιο και δεν κατάφερε να πάρει από σήμερα την πρόκριση.

Η Γαλλία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα με το Καζακστάν, το οποίο διέλυσε με 8-0 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και προκρίθηκε πανηγυρικά στην τελική φάση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής δεν ήταν άλλος από τον Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος πραγματοποίησε μια μυθική, ιστορική εμφάνιση, πετυχαίνοντας 4 γκολ. Ο σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν έγινε ο πρώτος που πετυχαίνει καρέ τερμάτων σε επίσημο ματς της Εθνικής Γαλλίας μετά από το 1958, όταν το είχε κάνει ο Ζιστ Φοντέν κόντρα στη Δυτική Γερμανία.

Έτσι, η ομάδα του Ντεσάμπ πέτυχε την 4η νίκη της, φτάνοντας τους 15 βαθμούς και παραμένει αήττητη στην προκριματική φάση.

Οι «τρικολόρ» είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Εμπαπέ, ο οποίος… έλαμψε στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Ο νεαρός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 6′, σημείωσε το 2-0 στο 12′ και με τρομερή κεφαλιά έκανε το 3-0 στο 32′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Μπενζεμά που πέτυχε δύο γκολ (55′, 59′) για το 5-0. Ο Ραμπιό στο 75′ έκανε το 6-0, ο Γκριεζμάν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 7-0 στο 84′, ενώ ο Εμπαπέ πέτυχε το 4ο προσωπικό του γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 8-0 στο 87′.

Στον 7ο όμιλο, η Ολλανδία, με δύο γκολ του Ντεπάι είχε πάρει το προβάδισμα κόντρα στο Μαυροβούνιο στην Ποντγκόριτσα, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2, με τους «Οράνιε» να μην καταφέρουν να τσεκάρουν από σήμερα την πρόκρισή τους στα τελικά της διοργάνωσης.

Το Βέλγιο αντιμετώπισε την Εσθονία για την έβδομη αγωνιστική του ομίλου, και δεν συνάντησε κανέναν εμπόδιο.

Το σκορ άνοιξε από νωρίς ο Μπεντεκέ, καθώς μόλις στο 11′ έκανε το 1-0 για την ομάδα του μετά την ασίστ του Καράσκο.

Στο δεύτερο γκολ, αντιστράφηκαν οι ρόλοι, με τον Καράσκο να σκοράρει με ασίστ του Μπεντεκέ, και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Η Εσθονία μείωσε με τον Σόργκα στο 70′, όμως τέσσερα λεπτά μετά, ο Αζάρ τελείωσε κάθε ελπίδα της Εσθονίας για να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση. Έτσι, το Βέλγιο έφτασε τους 19 βαθμούς και η Εσθονία έμεινε στους 4.