Νίκη παραμονής στην κατηγορία για την Τζένοα

Mε αυτογκόλ του Γκάμπριελ η Τζένοα επικράτησε με 2-1 της Λέτσε ξέφυγε με +4 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Τζένοα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι παραμονής με τη Λέτσε, καθώς τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Serie A, επιβλήθηκε με 2-1 στη Γένοβα και ξέφυγε με +4 βαθμούς από την αποψινή της αντίπαλο, που παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Mε τέρμα του Πολιτάνο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Νάπολι επιβλήθηκε με 2-1 της Ουντινέζε, με τον Κώστα Μανωλά να παίζει βασικός σε όλο το ματς με τους «παρτενοπέι».

Η Σαμπντόρια «σφράγισε» την παραμονή της στη Serie A, επικρατώντας με ανατροπή 3-2 της Πάρμα στο «Ένιο Ταρντίνι», σε αναμέτρηση της 34ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι, που έχουν πάρει μόλις ένα βαθμό στα τελευταία επτά παιχνίδια, προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, αλλά οι «μπλουτσερκιάτι» ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό στο β΄ μέρος, πήραν τη νίκη και ξεπέρασαν τη σημερινή τους αντίπαλο στη βαθμολογία.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 34ης αγωνιστικής στη Serie A, καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Βερόνα-Αταλάντα 1-1