Αταλάντα – Νάπολι 0-1

Με τον Μέρτενς να λύνει το γόρδιο δεσμό και να σκοράρει στο πρωτάθλημα μετά από σχεδόν τρεις μήνες, η Νάπολι απέδρασε με το διπλό (1-0) από την έδρα της Αταλάντα, παραμένοντας και αυτή την αγωνιστική στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η αποστολή της στην έδρα της αξιόμαχης Αταλάντα έκρυβε παγίδες, η Νάπολι όμως δεν την πάτησε, πέρασε νικηφόρα (και) από το Atleti Azzurri d’Italia, ανεβάζοντας τη διαφορά της στο +4 από τη δεύτερη Γιουβέντους και ελπίζοντας σε γκέλα της πρωταθλήτριας, που φιλοξενεί αύριο (22/1) τη Τζένοα.

Σε ένα παιχνίδι που τα πάντα ήταν μοιρασμένα, από την κατοχή ως τις προσπάθειες για γκολ, τη λύση ήρθε να δώσει ο Ντρις Μέρτενς στο 65ο λεπτό. Ο Χάμσικ έβγαλε πανέξυπνη πάσα στον Βέλγο εξτρέμ, ο οποίος πέρασε σε ταχύτητα τον Καλντάρα και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπερίσα, βάζοντας τη Νάπολι μπροστά στο σκορ.

Ο 30χρονος βραχύσωμος διεθνής Βέλγος άσος, βρήκε δίχτυα μετά από 910 «στείρα» αγωνιστικά λεπτά στο πρωτάθλημα, έχοντας σκοράρει για τελευταία φορά στις 20 Οκτωβρίου κόντρα στη Σασουόλο, βοηθώντας με αυτό τον τρόπο τους Παρτενοπέι να διευρύνουν το αήττητο εκτός έδρας σερί τους στα 24 παιχνίδια.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι «τρέχει» το εν λόγω σερί από το 2016, με τη Γιουβέντους (2011/12), την Ίντερ (2006-2008) και τη Μίλαν (1991-1993) να είναι οι μοναδικές «Ιταλίδες» με μεγαλύτερα αήττητα σερί στη Serie A, με 25, 32 και 38 ματς αντιστοίχως. Μένει, πλέον, να δούμε που θα σταματήσει αυτό της Νάπολι…