Πήρε το ντέρμπι με τη Νάπολι η Ίντερ (1-0), «πέταξε» δυο βαθμούς η Μίλαν (2-2)

Η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τη Νάπολι με 1-0 και σκόρερ τον Λουκάκου, ενώ η συμπολίτισσα Μίλαν άφησε άλλους δυο βαθμούς στη Γένοβα (2-2)

Η Ίντερ πήρε το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στη Νάπολι με 1-0 και πλησίασε τη Μίλαν στον πόντο, καθώς οι ροσονέρι έμειναν στο 2-2 με τη Τζένοα εκτός έδρας. Δοκάρι στο 90+2’ είχαν οι «παρτενοπέι» που αγωνιστήκαν με δέκα παίκτες για 20 λεπτά για να «κλέψουν» τον βαθμό, αλλά η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ήταν πολύ καλύτερη.

Όσον αφορά τη Μίλαν για μια ακόμη φορά βρέθηκε κοντά στην πρώτη της φετινή ήττα αλλά στο τέλος πήρε την ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Τζένοα και διατηρήθηκε στην κορυφή αν και η συμπολίτισσα Ίντερ πλησίασε στον πόντο. Σχετικά με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της βραδιάς, έπιασε τετράδα η Σασουόλο μετά το 1-1 εκτός έδρας με τη Φιορεντίνα και την γκέλα της Γιουβέντους, σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βερόνα για τη Σαμπντόρια. Απίθανη ανατροπή άγγιξε η Μπολόνια, που έχασε πέναλτι στο 97′ και έμεινε στο 2-2 με την Σπέτσια.

Καθάρισε από τη… βούλα ο Λουκάκου

Στο Τζουσέπε Μεάτσα στο 17ο λεπτό μετά από σέντρα του Μπαρέλα ο Λαουτάρο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για εκατοστά ενώ στο 16΄ο Μέρτενς αποχώρησε τραυματίας και δακρυσμένος από το ματς. Στο 69ο λεπτό ο Χαντάνοβιτς έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Ζιελίνσκι και στο 70’ ο Οσπίνα έκανε πέναλτι στον Νταρμιάν, ο Ινσίνιε αποβλήθηκε στη φάση για κάτι που είπε στον Μάσα και ο Λουκάκου έκανε το 1-0 από τα μέτρα. Στο 80ο λεπτό ο Χαντάνοβιτς νίκησε και τον Πολιτάνο ενώ στο 90’ η Νάπολι έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντι Λορέντσο και είχε και δοκάρι με τον Πετάνια στο 90+2.

(Χ)αμένη η Μίλαν στη Γένοβα

Από την άλλη στη Γένοβα και την αναμέτρηση της Μίλαν με την Τζένοα στο 10ο λεπτό το μακρινό σουτ του Καστιγιέχο πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 36’ η Τζένοα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντέστρο και στην κόντρα ο Ρέμπιτς άδειασε τους Μπάνι και Γκιλιόνε αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει και τον Περίν. Από το κόρνερ ο Ρομανιόλι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και στο 47ο λεπτό ο Ντοναρούμα απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Σομουντόροβ και ο Ντέστρο πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το 1-0. Ωστόσο στον 52’ ο Καλάμπρια με όμορφο διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1 αλλά στο 60’ μετά από σέντρα του Γκιλιόνε από δεξιά, ο Ντέστρο με κεφαλιά έκανε το 2-1. Στο 78’ ο Περίν έσωσε μετά από σουτ του Τσαλχάνογλου ενώ στο 82’ η Μίλαν απείλησε με τον Χάουγκε και τελικά στο 82’ μετά από κόρνερ ο Καλουλού έκανε το 2-2 από κοντά και μετά από κεφαλιά του Ρομανιόλι.

Επιτέλους νίκη για τη Σαμπντόρια (1-2)

Η Σαμπντόρια κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Βερόνα κι επέστρεψε στις νίκες μετά από σχεδόν δύο μήνες. Στο 24ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Λα Γκούμινα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σιλβέστρι έσωσε όπως έκανε και ο Οντέρο στο 35’ μετά από πλασέ του Μπαράκ ενώ στο 40’ είπε όχι και σε σουτ του Ντιμάρκο. Τελικά στο επόμενο λεπτό ο Έκνταλ με φοβερό σουτ από 25 μέτρα έγραψε το 0-1.

Και στο 54ο λεπτό ο Βέρε έκανε απίθανη κούρσα από το κέντρο, συνέκλινε από δεξιά προς τα μέσα, απέφυγε και τον αντίπαλό του και πλάσαρε για το 0-2. Στο 70ο λεπτό η Βερόνα μείωσε με πέναλτι του Τζακάνι και στο 90+1’ η Βερόνα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον σκόρερ της ενώ στο 90+4’ αποβλήθηκε ο Μπαράκ.

«Όρθια» η Μπολόνια στο «Αλμπέρτο Πίτσι» (2-2)

Στο 2-2 κόλλησε η Σπέτσια με την Μπολόνια, παρότι είχε προηγηθεί με 2-0 κι έμεινε χωρίς νίκη για 5ο σερί αγώνα, Έχασε πέναλτι στο 90+5′ η Μπολόνια που πήγε να κάνει μεγάλη ανατροπή. Στο 15ο λεπτό ο Προβεντέλ είπε όχι σε σουτ του Βινιάτο και στο 19’ ο Ματζιόρε έδωσε στον Γκιάσι, που πρόλαβε την έξοδο του Ντα Κόστα κι έδωσε στον Ενζολά κι εκείνος σε κενό τέρμα έκανε το 1-0.

Στο 23’ ο Παλάσιο πέρασε κάθετα στον Μπάροου που από κοντά πλάσαρε άστοχα, ενώ στο 36’ ο Εστέβες έχασε απίθανη ευκαιρία μέσα από τη μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Μαρκίτσα. Στο 46ο λεπτό η Σπέτσια είχε δοκάρι με τον Αγούδελο, ενώ στο 63’ ο Ενζολά μετά από ασίστ του Αγούδελο έκανε το 2-0 σε κενό τέρμα. Στο 69’ ο Ντα Κόστα πρόλαβε σωτήρια τον Ενζολά και στο 72’ ο Ντομίνγκες μείωσε σε 2-1 μετά από κόρνερ του Μπάροου. Στο 90+2’ μάλιστα ο Μπάροου έκανε το 2-2 με όμορφο σουτ. Στο 90+5’ μάλιστα η Μπολόνια κέρδισε και πέναλτι αλλά ο Προβεντέλ απέκρουσε την εκτέλεση του Μπάροου.