Ματσάρες και νίκες τετράδας για Νάπολι (4-3) και Αταλάντα (3-2)

Σε ένα τρομερό παιχνίδι στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», η Νάπολι κατάφερε να επικρατήσει με 4-3 της Κροτόνε και να ανέβει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω έστω και προσωρινά τη Γιουβέντους. Νίκη τετράδας και για την Αταλάντα που επικράτησε με 3-2 της Ουντινέζε και ανέβηκε στην 3η θέση.

Νάπολι – Κροτόνε 4-3

Απίθανη ματσάρα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με νικήτρια τη Νάπολι, η οποία κατάφερε να επικρατήσει με 4-3 της Κροτόνε και να ανέβει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Σε έναν αγώνα στον οποίο η Κροτόνε κατάφερε να ισοφαρίσει και να επιστρέψει στο παιχνίδι, οι «παρτενοπέι» μπόρεσαν εν τέλει να πάρουν το πολύ σημαντικό «τρίποντο» για τη μάχη της τετράδας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 19ο λεπτό με τον Ινσίνιε, ενώ δύο λεπτά αργότερα πήραν μαξιλαράκι δύο τερμάτων χάρη στο γκολ του Οσιμέν. Παρότι η Κροτόνε μείωσε άμεσα με τον Σίμι, η Νάπολι πήρε και πάλι αέρα δύο τερμάτων με τον Ντρις Μέρτενς.

Το παιχνίδι έδειχνε να κλειδώνει για τους «παρτενοπέι», ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Σίμι και Μεσίας ισοφάρισαν μέσα σε δέκα λεπτά, με την Κροτόνε μάλιστα να φτάνει και πολύ κοντά στην ολική ανατροπή, ωστόσο το σουτ του Σίμι πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Ντι Λορέντζο ήταν ο… λυτρωτής της Νάπολι και με γκολ στο 72ο λεπτό έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Αταλάντα – Ουντινέζε 3-2

Νίκη τετράδας και για την Αταλάντα που επικράτησε με 3-2 της Ουντινέζε για την 29η αγωνιστική της Serie A και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Μπέργκαμο κατάφερε να βάλει τις βάσεις του «τριπόντου» από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα δύο του Μουρέλ στο 19′ και στο 43′, ωστόσο η Ουντινέζε κατάφερε να μειώσει πριν από την ανάπαυλα με τον Ρομπέρτο Περέιρα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι αέρα δύο τερμάτων με τον Ντουβάν Ζαπάτα στο 61ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η Ουντινέζε ήταν να μειώσει με τον Λάρσεν στο 71ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2…