Έριξε εφτάρα η Μίλαν (0-7), επέστρεψε στις νίκες η Γιουβέντους (1-3)

Σκόρπισε τον τρόμο η Μίλαν που έριξε εφτάρα στην Τορίνο και... αγκαλιάζει τα «αστέρια», ενώ η Γιουβέντους επέστρεψε στις νίκες κόντρα στη Σασουόλο (1-3) και έμεινε ζωντανή στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

Ποιός είδε τη Μίλαν και δεν τη φοβήθηκε! Οι «ροσονέρι» διέσυραν την Τορίνο (0-7) και έστειλαν μήνυμα πως δεν πρόκειται να μείνουν εκτός 4άδας φέτος, ενώ η Γιουβέντους επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, νικώντας τη Σασουόλο (1-3) και διατήρησε τις ελπίδες της για το εισητήριο που θα την οδηγήσει στους ομίλους του Champions League.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έστησε πάρτι με καλεσμένους τους «βυσινί». Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τον χορό των γκολ με τον Ερνάντες (19′) και ο Κεσί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (26′). Στην επανάληψη οι «ροσονέρι» αφηνίασαν και μέσα σε 30 λεπτά διέλυσαν τους γηπεδούχους.

Ο Ντίαζ πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του, ο Ερνάντες το τέταρτο και το δεύτερο προσωπικό του και στη συνέχεια ανέλαβε ο Ρέμπιτς, ο οποίος με χατ-τρικ (67′, 72′, 79′) διαμόρφωσε το τελικό 0-7. Έτσι, η Μίλαν παρέμεινε στην 3η θέση με 75 βαθμούς και έκανε ένα ακόμη βήμα για την έξοδο στο Champiosn League, ενώ η Τορίνο έμεινε στην 16η θέση με 35β.

Στο «Μαπέι» η Γιουβέντους πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη που την κράτησε «ζωντανή» για την 4άδα. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 16′ και αυτό «ξύπνησε» τους φιλοξενούμενους που στο 28′ άνοιξαν το σκορ με τον Ραμπιό. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45′ ο Ρονάλντο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 59′ ο Ρασπαντόρι μείωσε, όμως οι «μπιανκονέρι» κλείδωσαν την υπόθεση νίκη χάρη σε τέρμα του Ντιμπάλα (66′), που διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Πλέον, η «Γηραιά Κυρία» είναι στην 5η θέση με 72 βαθμούς και στο -1 από την 4η Νάπολι, ενώ η Σασουόλο βρίσκεται στην 8η θέση με 56β.

Την ίδια ώρα η Αταλάντα επικράτησε άνετα 2-0 της Μπενεβέντο χάρη σε γκολ των Μουριέλ (22′) και Πάσαλιτς (67′) και όντας στη 2η θέση με 75β πλησίασε ακόμη πιο πολύ το εισητήριο που θα την οδηγήσει στους ομίλους του Champions League.