Σαμπντόρια – Σπέτσια 2-1 – Άκρως αποτελεσματική Σαμπντόρια «πάτησε» την Σπέτσια

Η Σαμπντόρια ήταν πιο αποτελεσματική απέναντι στην Σπέτσια, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 2-1.

Τη νίκη με σκορ 2-0 πανηγύρισε κόντρα στη Σπέτσια η Σαμπντόρια, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος της Seria A.

Η ομάδα της Γένοβας δεν απέδωσε όπως θα περίμενε, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και περισσότερες ευκαιρίες, όμως έδειξε μεγάλη αποτελεσματικότητα και πήρε τους τρεις βαθμούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Η Σαμπντόρια κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στην αναμέτρηση, αφού μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό χάρη στο αυτογκόλ του Εμάνουελ Γκιάσι, αφού όσο κι αν πίεσε η Σπέτσια δεν βρήκε δίχτυα. Όμως και πάλι οι Γενοβέζοι έδειξαν την αποτελεσματικότητά τους, μιας και στη μοναδική τους ευκαιρία εντός εστίας στο 45λεπτο έκαναν το 2-0, με τον Αντόνιο Καντρέβα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την πίεσή τους, όμως η Σαμπντόρια κρατούσε γερά. Τελικά το γκολ ήρθε αργά, καθώς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντανιέλε Βέρντε μείωσε σε 2-1, ωστόσο δεν έφτανε ο χρόνος για κάτι παραπάνω.