Φιορεντίνα – Σαλερνιτάνα 4-0 : Τρένο η Φιορεντίνα

Οι «βιόλα» συνεχίζουν την εκπληκτική τους πορεία στην εφετινή Serie A, επικρατώντας εύκολα (4-0) και της Σαλερνιτάνα.

Δεν… σταματάει πουθενά η Φιορεντίνα, με τους «βιόλα» να πετυχαίνουν την τρίτη τους σερί νίκη στην εφετινή Serie A.

Η Φιορεντίνα διέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες (4-0) και την Σαλερνιτάνα, παραμένοντας σε τροχιά  Ευρώπης. Η ομάδα του Βιτσέντζο Ιταλιάνο βρίσκεται στην 5η θέση με 30 βαθμούς, ενώ από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 31ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Μποναβεντούρα με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Οι «βιόλα» μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος και στο 51ο λεπτό, ο Βλάχοβιτς με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0.

Στο 84ο λεπτό ο Σοτίλ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Βλάχοβιτς με προβολή στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 3-0 και στο 90’ ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Σέρβου και στην επαναφορά ο Μαλέχ, πλάσαρε για το  τελικό 4-0 της Φιορεντίνα.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Οντριοθόλα (87’ Βενούτι) , Μαρτίνεθ, Μπιράγκι (87’ Τέρζιτς), Μιλένκοβιτς (46’ Ιγκόρ), Μποναβεντούρα, Τορέιρα, Ντάνκαν (79’ Μαλέχ), Βλάχοβιτς, Γκονζάλες, Καγιεχόν (72’ Σοτίλ)

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Μπέλετς, Βέσελι (46’ Ντέλι Κάρι), Ρανιέρι (90+1’ Γιαροζίνσκι), Μπόγκνταν, Γκιομπέρ, Κάστανος (52’ Μπονατσόλι), Όμπι, Κουλιμπαλί, Κεχρίντα, Ριμπερί (90’ Ντι Τάκιο), Σίμι