Σασουόλο – Φιορεντίνα 2-1: Ντεφρέλ ο… λυτρωτής

Έπειτα από ενα δραματικό φινάλε η Σασουόλο κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη εντός έδρας με 2-1 επί της Φιορεντίνα, χάρξ σε buzzer beater του Ντεφρέλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Βασικός για τους νικητές ο Γιώργος Κυριακόπουλος.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν από το 19′ με τον Τραορέ, τα πράγματα φάνηκαν να γίνονται ακόμη πιο ευνοϊκά λόγω της ανόητης αποβολής του Μποναβεντούρα για εξύβριση προς τον διαιτητή, ωστόσο, η Φιορεντίνα αντέδρασε.

Με το παρθενικό γκολ του Καμπράλ οι «βιόλα» βρήκαν την ισοφάριση στο 88′ φέρνοντας ξανά το ματς από την ίδια αφετηρία. Ωστόσο το παιχνίδι επιφύλασσε και άλλο τέρμα με τον Ντεφρέλ να χρήζεται πρωταγωνιστής και με γκολ-«buzzer-beater» στο 90+4′ να χαρίζει ένα πολύτιμο τρίπονοτ εν μέσω αποθέωσης.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Κίρικες, Φεράρι, Κυριακόπουλος, Μίλντιρ, Λοπές, Φρατέζι, Μπεράρντι, Ραζπαντόρι, Τραορέ (68’ Ενρίκε), Σκαμάκα (79’ Ντεφρέλ).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόβσκι, Οντριοθόλα, Μαρτίνεθ, Ιγκόρ, Μπιράγκι, Άμραμπατ (78’ Γκονζάλες), Καστροβίλι, Μαλέχ (62’ Μποναβεντούρα), Ικονέ (84’ Τορέιρα), Πιόντεκ (62’ Καμπράλ), Σοτίλ (63’ Σαπονάρα)