Μίλαν – Σασουόλο 1-1

Μιά ανάσα μακριά από ένα φοβερό διπλό επί της Μίλαν, έφτασε η Σασουόλο (1-1). Σωτήρας των Ροσονέρι ο Κάλινιτς ισοφάρισε στην εκπνοή

Έχει βαλθεί να μας τρελάνει τις τελευταίες αγωνιστικές η Σασουόλο που έφτασε το βράδυ της Κυριακής στην τρίτη της σερί ισοπαλία (και οι τρεις με το ίδιο σκορ), αυτή τη φορά κόντρα στη Μίλαν στο Σαν Σίρο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μάλιστα αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 75′ για να σώσει την παρτίδα για τους Ροσονέρι ο Κάλινιτς στην εκπνοή. Βέβαια είναι φανερό πως έτσι η ομάδα του Γκατούζο δεν μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις μια θέση για την κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Οι Μιλανέζοι όφειλαν σήμερα κόντρα σε μια σαφώς πιο αδύναμη ομάδα να πάρουν το τρίποντο της νίκης το οποίο σε συνδυασμό με τις ήττες των Ρόμα και Ίντερ (από Φιορεντίνα και Τορίνο αντίστοιχα) θα τους έφερνε πιο κοντά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όμως τα πράγματα δεν πήγαν έτσι όπως τα είχαν προγραμματίσει…

Στο 75ο λεπτό ο Ματέο Πολιτάνο έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους και το Σαν Σίρο πάγωσε. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για το γκολ της ισοφάρισης το οποίο ήρθε εν τέλει από τον Νίκολα Κάλινιτς στο 86ο λεπτό. Με το εν λόγω αποτέλεσμα, η Μίλαν έμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 52 βαθμούς, στο -7 από την πέμπτη Ίντερ και στο -8 από την τέταρτη Ρόμα και το Champions League. Από πλευράς της η Σασουόλο ανέβηκε στην 14η θέση της βαθμολογίας και παρότι απέχει μόλις τρεις βαθμούς από την επικύνδινη ζώνη τις τελευταίες αγωνιστικές έχει καταφέρει να κόψει βαθμούς από Νάπολι και Μίλαν.