Φιορεντίνα – Μίλαν 1-2: Απόδραση από τη Φλωρεντία με σούπερ Λεαό για τους ροσονέρι

Με τον Ραφαέλ Λεάο να κάνει τα πάντα (γκολ και ασίστ) η Μίλαν κατάφερε να φύγει με μια σπουδαία νίκη από την έδρα της Φιορεντίνα (2-1) και να δώσει παράταση στην στέψη της Ίντερ.

Τρία γκολ σε διάστημα οκτώ λεπτών στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου διαμόρφωσαν το τελικό 2-1 της Μίλαν επί της Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι», στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Serie A.

Οι «ροσονέρι» νίκησαν για 2η φορά τους «βιόλα» στο πρωτάθλημα και απέκτησαν προβάδισμα έξι βαθμών από την τρίτη της κατάταξης, Γιουβέντους, στην άτυπη μεταξύ τους μάχη για την κατάκτηση της 2ης θέσης του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο Λόφτους-Τσικ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μιλάνου στο 47΄, τρία λεπτά μετά ο Ντάνκαν ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και στο 53΄ ο Λεάο (σ.σ. είχε δώσει την ασίστ στο πρώτο γκολ) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.