Ρόμα – Αταλάντα 3-3

Η Ρόμα αν και προηγήθηκε στο δεύτερο λεπτό βρέθηκε να χάνει με 3-1 με τον Κώστα Μανωλά να σκοράρει στο 82' γλιτώνοντας τους «τζιαλορόσι» από την ήττα

Η Ρόμα υποδέχτηκε την Αταλάντα για την δεύτερη αγωνιστική της Σέριε Α με σκοπό το 2/2 στο νέο πρωτάθλημα και με το ξεκίνημα του αγώνα, αυτό έδειχνε ότι θα έρθει ξεκούραστα. Ο Χαβιέ Παστόρε μόλις στο 2ο λεπτό έβαλε μπροστά τους «τζιαλορόσι» με ένα εκπληκτικό τακουνάκι.

Παρά το ενθουσιώδες ξεκίνημα των Ρωμαίων η Αταλάντα αντέδρασε δείχνοντας ότι και φέτος στοχεύει ψηλά και θα δυσκολέψει τους μεγάλους του πρωταθλήματος. Αρχικά Τίμοθι Τσέστνατς στο 19′ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, με τον Εμιλιάνο Ριγκόνι τρία λεπτά αργότερα να φέρνει το ματς «τούμπα» . Η ομάδα του Μπέργκαμο συνέχισε να απειλεί στην αντεπίθεση τους γηπεδούχους και στο 38′ πάλι με τον Ριγκόνι έκανε το 3-1, σκορ που ήταν κι αυτό με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αταλάντα έδωσε μέτρα στη Ρόμα, με τους «τζιαλορόσι» να προσπαθούν αλλά να μην βρίσκουν τρόπους να απειλήσουν μέχρι το 60′. Σε εκείνο το λεπτό ο Αλεσάντρο Φλορέντσι σκόραρε και έβαλε πάλι τη Ρόμα στο παιχνίδι. Οι Ρωμαίοι πίεσαν αρκετά μετά 2-3 και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Το κατάφεραν ωστόσο στο 82ο λεπτό, με τον Κώστα Μανωλά να σκοράρει για το 3-3. Η Ρόμα συνέχισε να πιέζει για τη νίκη και είχε την ευκαιρία για την ολική ανατροπή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τζάστιν Κλάιφερτ πλάσαρε σε τετ α τετ αλλά ο Γκολίνι απέκρουσε σε κόρνερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΡΟΜΑ (4-3-3): Όλσεν, Φλορέντζι (73′ Σικ), Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροβ, Κριστάντε (46′ Ενζονζί), Ντε Ρόσι, Πελεγκρίνι (46′ Κλάιφερτ), Ουντέρ, Τζέκο, Παστόρε

ΑΤΑΛΑΝΤΑ (3-4-1-2): Γκολίνι, Μαντσίνι (64′ Τολόι), Τζιμσίτι, Παλομίνο, Καστάν, Βαλτζάνια (53′ Ντε Ρουν), Πεσίνα (50′ Χάτεμπουρ), Αλί Αντνάν, Πάσαλιτς, Ριγκόνι, Σαπάτα