Τορίνο – Νάπολι 1-3

Η Νάπολι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λορέντσο Ινσίνιε που πέτυχε δύο τέρματα επικράτησε εκτός έδρας της Τορίνο με 3-1.

Η Νάπολι πέρασε ένα πολύ εύκολο απόγευμα στο Τορίνο, καθώς νίκησε με 3-1 την γκρανάτα και παρέμεινε στο κυνήγι της Γιουβέντους. Οι παρτενοπέι είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Λορέντσο Ινσίνιε, ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι.

Πλέον με αυτή τη νίκη η Νάπολι πάτησε στην κορυφή παρέα με τη Γιουβέντους, φτάνοντας τους 12 βαθμούς, όμως η παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο έχει ένα παιχνίδι λιγότερο (παίζει με τη Φροζινόνε το βράδυ).

Οι ναπολιτάνοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με την Τορίνο και ουσιαστικά έδειξαν να καθαρίζουν από νωρίς το ματς με δύο γκολ στο 4ο λεπτό και το 20 με Ινσίνιε και Βέρντι. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου όμως και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό ο Μπελότι μείωσε για την γκρανάτα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά ο Ινσίνιε 8 λεπτά αργότερα κλείδωσε τη νίκη για τη Νάπολι, η οποία στη συνέχεια έχασε αρκετές κλασικές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ.