Γιουβέντους – Μπολόνια 2-0 (vid)

Οι Μπιανκονέρι με γκολ των Ντιμπάλα (11’) και Ματουιντί (16’) επικράτησαν εύκολα της Μπολόνια και έκαναν το «6 στα 6» - Η Ρόμα κέρδισε με 4-0 την Φροζινόνε, ενώ η Νάπολι «καθάρισε» με 3-0 την Πάρμα.

Το… τρένο της Γιουβέντους παρέσυρε και την Μπολόνια, με τους Μπιανκονέρι να κερδίζουν εύκολα εντός έδρας με 2-0 και να κάνουν το «6 στα 6» στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και σκόραρε δύο γκολ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20άλεπτο. Στο 11’ ο Ντιμπάλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων και στο 16’ ο Ματουιντί διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Μετά τα γρήγορα γκολ η πρωταθλήτρια Γιουβέντους έκανε συντήρηση δυνάμεων και έφτασε εύκολα σε μία ακόμα νίκη στη φετινή Serie A.

Σαρωτικές Ρόμα και Νάπολι

Εκτός από την Γιουβέντους, εύκολο έργο είχαν επίσης οι Νάπολι και Ρόμα. Οι Παρτενοπέι επικράτησαν στο «Σαν Πάολο» με 3-0 της Πάρμα, ενώ η Ρωμαίοι κέρδισαν στο Ολίμπικο με 4-0 την Φροζινόνε.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι στο αποψινό παιχνίδι με την Πάρμα άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ινσίνιε, με τον Μίλικ να σκοράρει δύο γκολ στο 47’ και στο 85’ και να σφραγίζει τη νίκη της Νάπολι. Γρήγορο γκολ είχαμε και στο ματς της Ρόμα με την Φροζινόνε, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις στο 2’ με τον Ούντερ. Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Παστόρε (28’) και Ελ Σαραουί (35’), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Κολάροφ στο 87’.

Με αυτή τη νίκη η Νάπολι έφτασε τους 15 βαθμούς, έμεινε στο -3 από την Γιουβέντους και συνεχίζει να βρίσκεται στο κατόπι των Μπιανκονέρι. Η Ρόμα από την άλλη, βρίσκεται στην 10η θέση με 8 πόντους σε 6 παιχνίδια.