Νάπολι – Ρόμα 1-1

Με γκολ του Μέρτενς στην εκπνοή, η Νάπολι πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Ρόμα (1-1) και διατήρησε το εντυπωσιακό εντός έδρας αήττητο!

Τελευταία φορά που η Νάπολι ηττήθηκε στο Σαν Πάολο ήταν 3 Μαρτίου του 2018. Η Ρόμα ήταν εκείνη που είχε επικρατήσει επί των Παρτενοπέι (4-2). Έκτοτε, στην τρέλα των Ναπολιτάνων προσκύνησαν όλοι. Από την Κιέβο και την Κάρπι μέχρι τη Φιορεντίνα και τη Λίβερπουλ. Το βράδυ της Κυριακής (28/10) ωστόσο, οι Τζιαλορόσι για 90 ολόκληρα λεπτά κρατούσαν το «τρίποντο» της νίκης στα χέρια τους. Οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης χωρίς αποτέλεσμα. Μέχρι να «μιλήσει» ο Μέρτενς, στην εκπνοή για να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Λίγα 24ωρα πίσω, η ομάδα του Αντσελότι έχασε μέσα από τα χέρια της ένα τεράστιο «διπλό» κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν για τους ομίλους του Champions League. Έπρεπε να έχει επικρατήσει στο Παρίσι, όμως το γκολ του Ντι Μαρία στις καθυστερήσεις για το 2-2 της πάγωσε το χαμόγελο. Στο Derby del Sole αποδόθηκε δικαιοσύνη. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν καθόλη τη διάρκειά του. Απείλησαν πρώτοι, με τον Ρουίθ να τροφοδοτεί τον Ινσίνιε και τον Μανωλά να κόβει έγκαιρα.

Στο 14ο λεπτό ωστόσο, η Ρόμα ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ με τον Πελεγκρίνι να κάνει το γύρισμα, τον Τζέκο να μην μπορεί να μπει στη φάση και τον Ελ Σαράουϊ να πλασάρει για το 1-0 της ομάδας του. Από εκείνη την στιγμή οι Ναπολιτάνοι δεν έπαψαν να αναζητούν το γκολ. Η Ρόμα όμως πολύ συνετά έκλεισε τους χώρους, αρκέστηκε στον ρόλο του συμπρωταγωνιστή και περίμενε την ευκαιρία για αντεπίθεση.

Στο 35′ ο Αλμπιόλ έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Τζέκο και στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1. Στην επανάληψη, (στο 60′), ο Όλσεν έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Καγεχόν, στο 66′ ο Χάμσικ γύρισε εξαιρετικά στον Ινσίνιε ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν έκανε καλό τελείωμα, στο 74′ ο Μέρτενς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Στο 82′ η μπάλα καταλήγει και πάλι στα δίχτυα του Όλσεν με «δράστη» τον Μέρτενς όμως και πάλι το γκολ δεν μετράει (ορθά). Ε στο 90′ ήρθε η τρίτη και φαρμακερή. Μετά από ωραία συνεργασία των Ινσίνιε και Καγεχόν, ο Μέρτενς έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής και νίκησε τον πορτιέρε της Ρόμα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

***Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Κώστας Μανωλάς αποχώρησε τραυματίας στο 75′.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νάπολι (Κάρλο Αντσελότι): Οσπίνα, Μάριο Ρουί, Κουλιμπαλί, Αλμπιόλ, Χισάι (70′ Μαλκί), Αλαν, Χάμσικ (75′ Ζιενλίνσκι), Φαμπιάν Ρουίθ, Καγιεχόν, Ινσίνιε, Μίλικ (56′ Μέρτενς).

Ρόμα (Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο): Όλσεν, Κολάροφ, Ζουάν Ζεσούς, Μανωλάς (75′ Φάσιο), Σαντόν, Ντε Ρόσι (43′ Κριστάντε), Ενζονζί, Πελεγκρίνι, Ουντέρ (65′ Φλορέντσι), Ελ Σαράουι, Τζέκο.

Το γκολ της ισοφάρισης:

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Αταλάντα-Πάρμα 3-0 (55΄ αυτ. Γκαλιόλο, 72΄ Παλομίνο, 80΄ Μαντσίνι)

Έμπολι-Γιουβέντους 1-2 (28΄ Καπούτο – 54΄ πεν., 70΄ Ρονάλντο)

Τορίνο-Φιορεντίνα 1-1 (13΄ αυτ. Λαφόντ – 2΄ Μπενάσι)

Σασουόλο-Μπολόνια 2-2 (17΄ Μάρλον, 85΄ πεν. Μπόατενγκ – 2΄ Παλάσιο, 56΄ Μπαγιέ)

Κάλιαρι-Κιέβο 2-1 (15΄ Παβολέτι, 59΄ Κάστρο – 79΄ Στεπίνσκι)

Τζένοα-Ουντινέζε 2-2 (32΄ πεν. Ρόμουλο, 67΄ Ρομέρο – 65΄ Λαζάνια, 70΄ Ντε Πολ)

ΣΠΑΛ-Φροζινόνε 0-3 (40΄ Κισμπάχ, 53΄ Τσιάνο, 89΄ Πιναμόντι)

Μίλαν-Σαμπντόρια 3-2 (17΄ Κουτρόνε, 36΄ Ιγκουαΐν, 62΄ Σούσο – 21΄ Σαπονάρα, 31΄ Κουαλιαρέλα)

Νάπολι-Ρόμα 1-1 (90′ Μέρτενς – 14′ Ελ Σαραουί)