Τορίνο – Πάρμα 1-2 (vid)

Η ομάδα του Νταβέρσα με γκολ των Ζερβινιό (9’) και Ινγκλέζε (25’) πέτυχε μια σπουδαία νίκη στην έδρα της Τορίνο, για την 12η αγωνιστική της Serie A και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο η Πάρμα επικράτησε εκτός έδρας του Τορίνο με 2-1, για την 12η αγωνιστική της Serie A και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες. Η ομάδα του Νταβέρσα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ζερβινιό.

Οι φιλοξενούμενοι ξαναχτύπησαν στο 25′ και με γκολ του Ινγκλέζε έκαναν το 2-0 και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι μετά την αρχική ψυχρολουσία, ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν την εστία του Σέπε, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 37’ με δυνατό σουτ του Μπαζέλι.

Με αυτό το τρίποντο η Πάρμα έφτασε τους 17 βαθμούς και έπιασε στην 16η θέση τις Φιορεντίνα και Τορίνο. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Νταβέρσα, μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα (2 ήττες και 1 ισοπαλία).