Ρόμα – Σαμπντόρια 4-1

Η Ρόμα καθάρισε με 4-1 την Σαμπντόρια και επέστρεψε στις νίκες στο Ιταλικό Πρωτάθλημα.

Η Ρόμα επικράτησε με 4-1 της Σαμπντόρια και επέστρεψε στις νίκες στη Σέριε Α μετά από ένα σερί τριών αγώνων χωρίς «τρίποντο». Σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χουάν Χεσούς στο 19′, ο Σικ στο 59′, Ελ Σαράουι 72′,90′ ενώ ο Ντεφρέλ σκόραρε για τους φιλοξενούμενους.

Οι «τζιαλορόσι» μπήκαν δυνατά για ακόμη ένα εντός έδρας παιχνίδι και προηγήθηκαν 1-0 με γκολ του Βραζιλιάνου Χεσούς στο 19′. Αν και πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ το 1-0 παρέμεινε στο σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν πάλι ένα γρήγορο γκολ όταν στο 59′ ο Τσέχος επιθετικός, Σικ έκανε το 2-0. Οι Ρωμαίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι την λήξη και κατάφεραν να σκοράρουν άλλα δύο γκολ με τον Ελ Σαράουι στο 72′ και το 90′. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε ενδιάμεσα σε 3-1 με τον Ντεφρέλ στο 89ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της Σέριε Α

Ρόμα – Σαμπντόρια 4-1 (19’ Χεσούς, 59’ Σικ, 72’, 90’ Ελ-Σααράουι / 89’ Ντεφρέλ)

Έμπολι – Ουντινέζε 2-1 (41’ Ζάιτς, 51’ Καπούτο / 81’ Πουσέτο)

Κιέβο – Μπολόνια 2-2 (20’ πεν. Μετζιορίνι, 45’ Όμπι / 3’ Σανταντέρ, 56’ Ορσολίνι)