Κάλιαρι – Νάπολι 0-1

Χάρη σε μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μίλικ στις καθυστερήσεις του αγώνα η Νάπολι επικράτησε της Κάλιαρι εκτός έδρας με 1-0.

Πολύ πιο δύσκολο από ότι περίμενε η Νάπολι εξελίχθηκε το ματς κόντρα στην Καλιάρι. Η ομάδα του Κάρλο Αντελότι τα βρήκε σκούρα κόντρα στην πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων και δεν κατάφερε από νωρίς να βάλει στέρεες βάσεις για να πάρει την νίκη.

Στο πρώτο μέρος, οι «παρτονοπέι» ήταν κατώτερη των περιστάσεων και δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα. Μάλιστα, τις πιο κλασικές ευκαιρίες τις είχαν οι γηπεδούχοι και αν δεν ήταν ο Οσπίνα να αποκρούσει εντυπωσιακά τις προσπάθειες των Φαρίας και Φαράγκο, τότε η Κάλιαρι θα είχε πάρει προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα της Νάπολι άλλαξε άρδην, καθώς βγήκαν μπροστά και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Εν τέλη, η πίεση τους είχε αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν Αρκάντιους Μίλικ ανέλαβε απευθείας χτύπημα φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, λυτρώνοντας έτσι την ομάδα του.