Νάπολι – Γιουβέντους 1-2

Με γκολ των Πιάνιτς και Εμρέ Τσαν από το πρώτο ημίχρονο, η Γιουβέντους πέρασε και από την έδρα της Νάπολι (1-2), ξέφυγε με 16 βαθμούς και φορτσάρει για να κατακτήσει αήττητη το πρωτάθλημα.

«Αφεντικό» στο ιταλικό πρωτάθλημα για μία ακόμη σεζόν, παραμένει η Γιουβέντους. Η «Γηραιά Κυρία» ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής με 2-1 στην έδρα της Νάπολι!
Ετσι οι μπιανκονέρι έφτασαν τους 72 βαθμούς, αφήνοντας τους 2ους ναπολιτάνους 16 βαθμούς μακριά, δηλαδή στους 56.

Ουσιαστικά η Γιούβε αγκάλιασε και τον φετινό τίτλο και πλέον στοχεύει στο να σηκώσει την κούπα αήττητη! Μετά από 26 ματς, μετρά 23 νίκες και μόλις τρεις ισοπαλίες.

Το ματς άρχισε… στραβά για τη Νάπολι, καθώς από το 25’ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Αλεξ Μερετ. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 28΄ ο Πιάνιτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο στο 47’ και αυτός έφυγε για τα αποδυτήρια, με 2η κίτρνη κάρτα.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν με 10 παίκτες, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Εμρέ Τσαν να κάνει το 2-0 για τη Γιούβε πριν τη λήξη του ημιχρόνου (στο 39’). Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 61’ με τον Καγεχόν .

Οι γηπεδούχοι μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, στο 83’ ο Ινσίνιε σε εκτέλεση πέναλτι βρήκε… δοκάρι.

Νάπολι (Κάρλο Αντσελότι): Μερέτ, Μαλκί (46′ Μέρτενς), Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Χισάι, Καγιεχόν (78′ Ουνάς), Αλαν, Φαμπιάν, Ζιελίνσκι, Μίλικ (27′ Οσπίνα), Ινσίνιε.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Κανσέλο (62′ Ντε Σίλιο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Αλεξ Σάντρο, Εμρέ Τσαν, Πιάνιτς, Ματουιντί, Μπερναρντέσκι (85′ Ντιμπάλα), Ρονάλντο, Μάντζουκιτς (74′ Μάντζουκιτς).