Τεσσάρες για Νάπολι και Λάτσιο (vids)

Νάπολι και Λάτσιο πέτυχαν τις νίκες της αγωνιστικής στην Ιταλία επικρατώντας των Ουντινέζε (4-2) και Πάρμα (4-1) αντίστοιχα.

Η Νάπολι υποδέχτηκε στο Σαν Πάολο την Ουντινέζε που καίγονταν για βαθμούς. Οι παρτενοπέι όμως με έναν Ντρις Μέρτενς που πετούσε φωτιές, διέλυσαν τους φιλοξενούμενους με 4-1.

Ο Βέλγος ήταν υπεύθυνος για το 2-0 των γηπεδούχων καθώς από ασίστ του οι Γιουνές (17’) και Καγεχόν (26’) σκόραραν, για να διαμορφώσουν το 2-2 του ημιχρόνου οι Λασάνια (30’) και Φοφανά (36’). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι βρήκαν άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος με τους Μίλικ και Μέρτενς για το τελικό 4-2.

Τεσσάρα και για τη Λάτσιο, με τους Ρωμαίους να είναι τρομακτικοί κόντρα στην Πάρμα για ένα ημίχρονο με τους Μάρουσιτς (22’), Λουίς Αλβέρτο (26’, 38’) και Λούλιτς (44’) να διαμορφώνουν το 4-0 του πρώτου μέρους. Το γκολ της τιμής για τους παρμένσι πέτυχε ο Σπροκάτι στο 77’, με το τελικό 4-1 να φέρνει τους λατσιάλι στην 6η θέση η οποία δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στα άλλα δύο ματς, Αταλάντα και Κιέβο έμειναν στο 1-1, την ώρα που η Έμπολι επιβλήθηκε της Φροζινόνε με 2-1.

Αταλάντα – Κιέβο 1-1

Έμπολι – Φροζινόνε 2-1