Πάρμα – Τορίνο 3-2

Χάρη σε γκολ του Ινγκλέσε στο 88' η Πάρμα πήρε τη νίκη κόντρα στην Τορίνο και την έπιασε στην όγδοη θέση με εννιά βαθμούς.

Με ένα πολύ ενδιαφέρον ματς έπεσε η αυλαία της έκτης αγωνιστικής στην Ιταλία. Η Πάρμα σε ένα παιχνίδι με δύο ανατροπές κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 κόντρα στην Τορίνο και έτσι την έπιασε στην όγδοη θέση με εννέα βαθμούς.

Η Πάρμα ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό με τον Κουλουσέβσκι να κάνει το 1-0 από ασίστ του Ζερβινιό.

Η Τορίνο όμως είχε την απάντηση και δέκα λεπτά μετά έφερε το ματς στα ίσια όταν ο Βέρντι έκανε τη σέντρα και ο Ανσάλντι με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 29′ καθώς αποβλήθηκε ο Μπρέμερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα καθώς υπέπεσε σε πέναλτι αλλά ο Σιρίγκου απέκρουσε την εκτέλεση του Ζερβινιό.

Σαν σαν μην έφτανε αυτό για την Πάρμα, στο 43′ η Τορίνο κέρδισε πέναλτι και ο Μπελότι δεν αστόχησε κάνοντας την ανατροπή παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Η Πάρμα όμως είχε την απάντηση πριν βγει το ημίχρονο και στο 45+3′ ο Κορνέλιους έκανε το 2-2 από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος η Πάρμα πίεσε για την ανατροπή, έφτασε κοντά στο 51′ όταν η κεφαλιά του Ερνάνι σταμάτησε στο δοκάρι της Τορίνο και η λύτρωση ήρθε τελικά στο 88′ όταν ο Ζερβινιό σέντραρε από δεξιά και ο Ινγκλέσε από κοντά πλάσαρε για το 3-2.

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Άλβες, Ιακοπίνι, Σκοτσαρέλα, Γκαλιόλο (46’ Πετσέλα), Λαουρινί, Μπαρίλα (66’ Κούτσκα), Ερνάνι (78’ Ινγκλέσε), Κορνέλιους, Ζερβίνιο, Κουλουσέβσκι

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ανσάλντι (81’ Ντζιντζί), Ενκουλού, Ίτσο, Άινα, Ρινκόν, Μπαζέλι, Μπρέμερ, Μεϊτέ, Μπελότι (87’ Τζάτζα), Βέρντι (59’ Λασάλτ)