Φιορεντίνα- Λάτσιο 1-2

Η Φιορεντίνα έπειτα από έξι επιτυχημένα αποτελέσματα (3 νίκες- 3 ισοπαλίες), υπέστη εντός έδρας ήττα (1-2) από την εξαιρετική Λάτσιο, με την ομάδα του Ιντσάγκι να επιστρέφει στις νίκες ύστερα από ένα μήνα.

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι από πλευράς φάσεων και ρυθμού, ήταν εκείνο ανάμεσα σε Φιορεντίνα και Λάτσιο στο «Αρτέμιο Φράνκι», με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν 2-1 και να αφήνουν στο -3 τους «βιόλα».

Η Λάτσιο άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Χοακίν Κορέα, με τον Αργεντινό να πετυχαίνει το τρίτο του τέρμα στη Serie A. Η απάντηση της Φιορεντίνα ήταν άμεση, με τον Φεντερίκο Κιέσα να ισοφαρίζει έξι λεπτά αργότερα από ασίστ του Φρανκ Ριμπερί.

Το ματς ήταν ανοιχτό, είχε γρήγορο ρυθμό και το δεύτερο ημίχρονο αναμενόταν με μεγάλο ενδιαφέρον. Ριμπερί και Κιέσα απέτυχαν να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα του Βιτσέντσο Μοντέλα, με εκείνους του Σιμόνε Ιντσάγκι να απαντούν στις ευκαιρίες με τον Λουίς Αλμπέρτο.

Το παιχνίδι έδειχνε ότι θα μείνει στην ισοπαλία, αλλά ο πρώτος σκόρερ του Campionnato, Τσίρο Ιμόμπιλε, «χτύπησε» ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας, πετυχαίνοντας το 10ο προσωπικό του τέρμα.

Στο 96′ ο Καϊσέδο θα μπορούσε να κάνει το 1-3, με τη Λάτσιο να κερδίζει πέναλτι για χέρι του Ρανιέρι (αποβλήθηκε με 2η κίτρινη), αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε.