Σε τροχιά Champions League Λάτσιο-Ρόμα

Η Λάτσιο πήρε σπουδαίο διπλό στις καθυστερήσεις στην έδρα της Σασσουόλο, επικρατώντας 2-1 στη Ρέτζιο Εμίλια. Εύκολη νίκη της Ρόμα στο δεύτερο ημίχρονο εναντίον της Μπρέσια (3-0).

Η Λάτσιο συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στη Serie A, με τους «Αετούς» να «πετάνε» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έπειτα από το «διπλό» στην έδρα της Σασσουόλο με σκορ 2-1.

Ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, που παραμένει αήττητη από τις 25 Σεπτεμβρίου στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στη Ρέτζιο Εμίλια με το 15ο γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε στο Campionnato, στο 34ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 1-1 με τον Καπούτο στην εκπνοή του ημιχρόνου, ύστερα από ασίστ του Πελούζο. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έψαχναν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, αλλά όλα έδειχναν ότι θα έμεναν στο 1-1. Στο  91ο λεπτό όμως η «χρυσή» αλλαγή των φιλοξενούμενων, Φελίπε Καϊσέδο, σκόραρε, δίνοντας το «διπλό» στους «Λατσιάλι».

Ρόμα-Μπρέσια 3-0

Η Ρόμα επιβλήθηκε 3-0 της Μπρέσια και βρέθηκε στο -2 από την Λάτσιο. Όλα τα τέρματα των «τζιαλορόσι» μάλιστα επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ρωμαίοι πέραν μιας ευκαιρίας του Πελεγκρίνι, δεν δημιούργησαν άλλη αξιόλογη ευκαιρία, μένοντας στο μηδέν. Στο δεύτερο μέρος, όμως, όλα έγιναν πιο απλά για την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα.

Η κεφαλιά του Σμόλινγκ στο 49′ έφερε το 1-0 και στο 57′ ήρθε και το 2-0 από την κοντινή προσπάθεια του Μαντσίνι. Η Μπρέσια δεν κατάφερε να κάνει κάτι για να δώσει ενδιαφέρον στην αναμέτρηση και στο 66′ ο Τζέκο διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Βερόνα- Φιορεντίνα 1-0

Η Βερόνα έχει πάρει για τα καλά εμπρός και νέο της θύμα ήταν η Φιορεντίνα. Η ομάδα του Βιτσέντσο Μοντέλα μετά από τη «πεντάρα» από την Κάλιαρι, ηττήθηκε και στην Βερόνα με σκορ 1-0 και είδε την αντίπαλό της να την ξεπερνά στην βαθμολογία της Serie A.

To γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Ντι Καρμίνε στο 66′, με τους νεοφώτιστους να πετυχαίνουν την τρίτη τους επιτυχία στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές.