Κάλιαρι – Λάτσιο 1-2

Απίθανα πράγματα στην Σαρδηνία με την Κάλιαρι να προηγείται της Λάτσιο μέχρι το 90+3' αλλά με δύο γκολ των Αλμπέρτο και Καϊσέδο στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη νίκη και πέταξαν εκτός τετράδας τους αντιπάλους τους.

Μυθικά πράγματα συνέβησαν στο ματς της Κάλιαρι με την Λάτσιο όπου οι γηπεδούχοι με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήραν την τεράστια νίκη και πλησίασαν στους τρεις βαθμούς από την κορυφή της βαθμολογίας. Όγδοη σερί νίκη για την ομάδα του Ιντζάγκι, πρώτη ήττα μετά την πρώτη Σεπτεβρίου και 13 σερί ματς για την Κάλιαρι που έπεσε στην πέμπτη θέση.

Στο 8′ η Κάλιαρι άνοιξε το σκορ με τον Σιμεόνε να σκοράρει με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ναϊνγκολάν έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ για το 2-0

Κι ενώ το ματς έδειχνε πως θα το πάρει η Κάλιαρι, στις καθυστερήσεις έγιναν πράματα και θάματα. Αρχικά στο 90+3′ ο Αλμπέρτο με σουτ από το πέναλτι έκανε το 1-1 και πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και η ολική ανατροπή με τον Καϊσέδο με κεφαλιά να κάνει το 2-1 για την ομάδα του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Κάλιαρι: Ράφαελ, Κλάβαν, Πιζακάνε, Κατσιατόρε, Λυκογιάννης, Ναϊνγκολάν (90+4’ Ντεϊόλα), Τσιγκαρίνι (80’ Ολίβε), Ιονίτσα (83’ Φαραγκό), Πέδρο, Νάντες, Σιμεόνε

Λάτσιο: Στρακόσια, Λουίζ Φελίπε, Λέιβα (64’ Κατάλντι), Ατσέρμπι, Ράντου (80’ Καϊσέδο), Λούλιτς (56’ Γιόνι), Αλμπέρτο, Λατσάρι, Κορέα, Σάβιτς, Ιμόμπιλε