Αταλάντα – ΣΠΑΛ 1-2

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για την ΣΠΑΛ στο Μπέργκαμο κόντρα στην Αταλάντα (1-2) η οποία έχασε έδαφος για την τετράδα.

Νίκη-ανάσα για την ΣΠΑΛ με 2-1 στο Μπέργκαμο κόντρα στην Αταλάντα που έμεινε στο -3 από την τέταρτη θέση πλέον. Στους 15 βαθμούς η ΣΠΑΛ, έναν λιγότερο από την Λέτσε που βρίσκεται στη 17η θέση που οδηγεί στην παραμονή.

Η Αταλάντα ηταν πολύ καλή στο ξεκίνημα και κατάφερε να προηγηθεί στο 16′ όταν ο Σαπάτα έκανε την κούρα και το γύρισμα για τον Ίλισιτς που με εκπληκτικό τακουνάκι έκανε το 1-0. Η ΣΠΑΛ όμως δεν το έβαλε κάτω και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την πλήρη ανατροπή.

Αρχικά στο 54’ ο Πετάνια με πλασέ έκανε το 1-1 και έξι λεπτά μετά ο Βαλότι με ωραίο σουτ έκανε και το 2-1 για την ομάδα του, σοκάροντας τους γηπεδούχους.

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τολόι, Καλντάρα (66’ Μουριέλ), Παλομίνο, Γκόζενς, Γκόμες (59’ Μαλινόβσκι(, Ίλισιτς, Πάσαλιτς, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ (46’ Ντζιμσίτι), Σαπάτα

ΣΠΑΛ: Μπερίσα, Τσιόνεκ, Βικάρι, Ιγκόρ, Μισιρόλι, Βαλότι (78’ Βαλντιφιόρι), Νταμπό, Ρέκα (85’ Tόμοβιτς), Στρεφέτσα, Πετάνια, Ντι Φραντσέσκο (72’ Φλοκάρι)