Ίντερ – Κάλιαρι 1-1

Η Ίντερ έφερε τρίτη σερί ισοπαλία, αυτή τη φορά με την Κάλιαρι και κάνει... δώρο τον τίτλο στη Γιουβέντους.

Μετά το τέλος της 18ης αγωνιστικής Γιουβέντους και Ίντερ ήταν ισόβαθμες στην κορυφή της Serie A με 45 βαθμούς. Έκτοτε η Ίντερ  «αποφάσισε» να κάνει τον τίτλο του πρωταθλητή… δώρο στη «Γηραιά Κυρία».

Η Ίντερ έφερε τρίτη σερί ισοπαλία με το «αγαπημένο» της 1-1, αυτή τη φορά με την Κάλιαρι και με νίκη απέναντι στη Νάπολι η Γιουβέντους θα έχει τη δυνατότητα να ξεφύγει με 6 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες και σε μία από αυτές ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ άνοιξε το σκορ για τους «νερατζούρι» στο 29′, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε ακόμη μία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 65′, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν πέτυχε δεύτερο τέρμα. Η Κάλιαρι βγήκε μπροστά και στο 78′ ο πρώην παίκτης των «νερατζούρι», Ράτζα Ναϊνγκολάν, έκανε το 1-1 για την Κάλιαρι με σουτ εκτός περιοχής.