Γιουβέντους – Φιορεντίνα 3-0

Με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα του Ντε Λιχτ η Γιουβέντους επικράτησε με 3-0 της Φιορεντίνα για την 22η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Γιουβέντους επικράτησε με 3-0 της Φιορεντίνα για την 22η αγωνιστική της Serie A και αποσπάστηκε 6 βαθμούς από τη δεύτερη Ίντερ με ματς περισσότερο.

Στα πρώτα 25 λεπτά η Φιορεντίνα ήταν καλύτερη, ωστόσο η «μπιανκονέρι» έκτοτε πήρε τον έλεγχο του αγώνα και στο 39ο λεπτό κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά στο 78′ η Φιορεντίνα υπέπεσε σε δεύτερο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ξανά εύστοχα ο Κριστιάνο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε διαμόρφωσε ο Ματάις Ντε Λιχτ στο 91′ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.