Σαμπντόρια- Νάπολι 2-4

Η Νάπολι έπειτα από ένα ματς με ανατροπές, ακυρωθέντα γκολ και ευκαιρίες, νίκησε 4-2 στο «Μαράσι» την Σαμπντόρια και πλησίασε στους δύο βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η Νάπολι έπειτα από ένα ματς για γερά νεύρα, νίκησε 4-2 στην έδρα της Σαμπντόρια και πέτυχε το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο στη Serie A. H ομάδα του Νότου με τη νίκη αυτή έφτασε τους 30 βαθμούς και πλησίασε στους 2 βαθμούς από την 6η θέση και την Κάλιαρι.

Η Νάπολι μπήκε με… φόρα στο «Μαράσι» με τον Μίλικ να σκοράρει μόλις στο 3ο λεπτό με κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Αουντέρο.

Οι «παρτενοπέι» δεν χαλάρωσαν και στο 16ο λεπτό έκαναν το 2-0, όταν μετά από κόρνερ του Ντι Λορέντσο, ο Ελμάς πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, πλασάροντας τον γκολκίπερ της Σαμπντόρια.

Οι γηπεδούχοι όμως ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν και μείωσαν με ένα εκπληκτικό σουτ του Κουαλιαρέλα στο 26′. Οι Γενοβέζοι ισοφάρισαν σε 2-2 με πέναλτι του πρώην παίκτη της Νάπολι, Μανόλο Γκαμπιαντίνι στο 73′.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και βρήκε το γκολ που ζητούσε με την «χρυσή» αλλαγή του Ιταλού τεχνικού, Ντέμε, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα των «παρτενοπέι».

Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο Μέρτενς με το 119ο τέρμα του, διαμόρφωσε το τελικό 2-4 για τους φιλοξενούμενους, που πανηγύρισαν το έβδομο διπλό στα εννιά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Σαμπντόρια.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Οτζέλο, Έκνταλ, Λινέτι, Ραμίρες (68′ Μαρόνι), Γιάνκτο (79’ Βιέιρα), Κόλεϊ, Θόρσμπι, Τονέλι, Γκαμπιαντίνι, Κουαλιαρέλα (75’ Μπονατσόλι)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Χισάι, Μανωλάς, Ντι Λορέντζο, Ρουί, Ελμάς (79’ Πολιτάνο), Λομπότκα (61’ Ντέμε), Ζιελίνσκι, Καγιεχόν (72’ Μέρτενς), Μίλικ, Ινσίνιε