Ίντερ- Μίλαν 4-2: Μυθική ανατροπή της Ίντερ και… κορυφή

Με πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (ένα γκολ, μια ασίστ) η Μίλαν προηγήθηκε 2-0 της συμπολίτισσας, αλλά στο δεύτερο μέρος, μια απίθανη Ίντερ, πέτυχε τέσσερα γκολ, για το ασύλληπτο 4-2 και την... κορυφή της Serie A.

Ίντερ με ψυχή, καρδιά, στόφα πρωταθλήτριας και ολίγη τύχη!

Σε ένα από τα καλύτερα «derby della madonnina» των τελευταίων ετών, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ανέτρεψε στο δεύτερο ημίχρονο μια διαφαινόμενη ήττα (προηγήθηκε 2-0 η Μίλαν στο ημίχρονο) και με τέσσερα γκολ σε 45 λεπτά, επικράτησε 4-2 της Μίλαν, πιάνοντας την Γιουβέντους στην κορυφή.

Ένας τρομερός Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο πρώτο ημίχρονο, βάλθηκε να πληγώσει την πρώην ομάδα του (ένα γκολ, μία ασίστ), αλλά στα εναπομείναντα 45 λεπτά ήρθαν τα πάνω-κάτω. Κάπως έτσι διατηρήθηκε και η παράδοση που θέλει τους «ροσονέρι» να έχουν να νικήσουν την «γηπεδούχο» Ίντερ από το 2010.

Στο πρώτο μέρος μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η Μίλαν. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έκλεισε στο δικό της μισό την Ίντερ και δεν άργησε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε προβάδισμα.

Στο 40′ ο Ρέμπιτς άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, έπειτα από ασίστ του Ιμπραΐμοβιτς, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου ο Σουηδός σούπερ-σταρ με κεφαλιά νίκησε τον Παντέλι για το 0-2.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έδειχνε να έχει βγει νοκ-άουτ όχι τόσο λόγω του αποτελέσματος, αλλά εξαιτίας της εικόνας της. Αρκούσε όμως ένα δίλεπτο, για να έρθει το… ηλεκτροσόκ. Στο 51’ ο Μπρόζοβιτς με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-2, ενώ σχεδόν με την σέντρα, ο Καντρέβα βρήκε κάθετα τον Σάντσες, που πρόλαβε την έξοδο του Ντοναρούμα, έστρωσε πίσω στον Βεσίνο κι εκείνος με σουτ έκανε το 2-2.

Η Μίλαν είχε ήδη γκρεμίσει ό,τι έφτιαχνε στο πρώτο μέρος και στο 70′ ήρθε η πλήρης ανατροπή σκηνικού. Ο Ντε Φράι με κεφαλιά έγραψε το 3-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στις καθυστερήσεις μάλιστα ο Λουκάκου από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 4-2, για μια νίκη τίτλου!

Την επόμενη αγωνιστική οι «νερατζούρι» αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τη Λάτσιο, σε ακόμα ένα δυνατό crash test…

ΙΝΤΕΡ: Παντέλι, Σκρίνιαρ, Γιανγκ (90+5’ Μπιράγκι), Γοδίν, Ντε Φράι, Καντρέβα (80’ Μόουζες), Μπρόζοβιτς, Βεσίνο, Μπαρέλα, Λουκάκου, Σάντσες (71’ Έρικσεν)

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κίερ, Κόντι, Ρομανιόλι, Ερναντές, Μπενασέρ, Κεσί (81’ Πακέτα), Καστιγιέχο (80’ Λεάο), Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς (84’ Μποναβεντούρα), Ιμπραΐμοβιτς

Αναλυτικά η 23η αγωνιστική:

Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου

Ρόμα – Μπολόνια 2-3 (22′ αυτ. Ντενσβίλ, 72′ Μχιταριάν / 16′ Ορσολίνι, 26′, 51′ Μπάροου)

Σάββατο 8 Φεβρουαρίου

Φιορεντίνα – Αταλάντα 1-2 (32′ Κιέζα / 49′ Σαπάτα, 72′ Μαλινόβσκι)

Τορίνο – Σαμπντόρια 1-3 (55′ Βέρντι / 70′ 75′ Ραμίρες, 79′ πεν. Κουαλιαρέλα)

Βερόνα – Γιουβέντους 2-1 (76′ Μπορίνι, 86′ πεν. Πατσίνι / 65′ Ρονάλντο)

Κυριακή 9 Φεβρουαρίου

ΣΠΑΛ – Σασουόλο 1-2 (24′ Μπονιφάτσι / 65′ πεν. Καπούτο, 90′ Μπογκά)

Μπρέσια – Ουντινέζε 1-1 (81′ Μπιζόλι / 90+2′ Ντε Πάουλ)

Τζένοα – Κάλιαρι 1-0 (43′ Πάντεβ)

Νάπολι – Λέτσε 2-3 (48′ Μίλικ, 90′ Καγεχόν / 29′ 61′ Λαπαντούλα, 82′ Μανκόζου)

Πάρμα – Λάτσιο 0-1 (41′ Καϊσέδο)

Ίντερ – Μίλαν 4-2 (51′ Μπρόζοβιτς, 53′ Βεσίνο, 70′ Ντε Φράι, 90+3′ Λουκακού / 40′ Ρέμπιτς, 45+1′ Ιμπραχίμοβιτς)