ΣΠΑΛ – Γιουβέντους 1-2

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο συμπλήρωσε 1000 ματς στην καριέρα του, σκόραρε για 11ο συνεχόμενο ματς και βοήθησε τη Γιουβέντους να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΣΠΑΛ με 2-1.

Η Γιουβέντους πέρασε με επαγγελματικό τρόπο από την έδρα της ουραγού ΣΠΑΛ, τη βραδιά που ο Κριστιάνο Ρονάλντο συμπλήρωσε 1000 συμμετοχές σε επαγγελματικό επίπεδο, σκοράροντας για 11η συνεχόμενη αγωνιστική.

Ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ για τη «γηραιά κυρία» στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Κουαδράδο από δεξιά. To 0-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, οι «μπιανκονέρι» πέτυχαν δεύτερο τέρμα με τον Άαρον Ράμσεϊ, ο οποίος τελείωσε υπέροχα τη φάση στην οποία το έβγαλε σε θέση τετ – α – τετ ο Πάουλο Ντιμπάλα. Στο 69′ η ΣΠΑΛ  μείωσε με πέναλτι του Πετάλια, ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι περισσότερο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε για 11η συνεχόμενη αγωνιστική, ισοφάρισε το ρεκόρ των Μπατιστούτα (1994-1995) και Κουαλιαρέλα (2018-2019) και την επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπι με την Ίντερ θα έχει την ευκαιρία να σημειώσει το απόλυτο ρεκόρ σκοραρίσματος στη Serie A.