Νάπολι – Τορίνο 2-1

Την ανοδική της πορεία στο ιταλικό πρωτάθλημα συνέχισε η Νάπολι, καθώς επικράτησε με 2-1 της Τορίνο στο «Σαν Πάολο» και εδραιώθηκε την έκτη θέση.

Η Νάπολι, χάρη σε τέρματα των Μανωλά και Ντι Λορέντζο, πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Τορίνο με 2-1 και εδραιώθηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας, ενώ αποσπάστηκε 3 βαθμούς από τη Μίλαν με ματς περισσότερο.

Οι «παρτενοπέι» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν μία δίκαιη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Κώστας Μανωλάς στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Ναπολιτάνοι δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Τζενάρο Γκατούζο συνέχισαν να πιέζουν και δεν επέτρεπαν στην Τορίνο να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Παράλληλα, είχαν κάποιες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους, ωστόσο έπρεπε να φτάσουμε στο 82π λεπτό για να το πετύχουν με τον Ντι Λορέντζο. Η Τορίνο μείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Εντέρα, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.