Λέτσε – Λάτσιο 2-1 : Οριστικό τέλος στο όνειρο του τίτλου

Η Λέτσε... σόκαρε τη Λάτσιο και με το τελικό 2-1 έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των Ρωμαίων για πρωτάθλημα.

Πριν λίγες μέρες ήταν η Μίλαν και η νίκη της με 3-0 μέσα στη Ρώμη. Τώρα ήρθε η Λέτσε για να κάνει… σμπαράλια τα όποια όνειρα είχαν απομείνει στην ομάδα της Λάτσιο για κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Παρά το γεγονός πως η Λάτσιο προηγήθηκε στο σκορ, η Λέτσε βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και να φτάσει στη νίκη, που τελειώνει οριστικά την υπόθεση τίτλος στην Ιταλία.

Μόλις στο 2ο λεπτό με τη χρήση του VAR δεν κατοχυρώθηκε τέρμα των γηπεδούχων καθώς η μπάλα είχε βρει το χέρι, με τον Καϊσέδο λίγα λεπτά αργότερα (5’) να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Μπαμπακάρ στο 30′, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έχασαν και πέναλτι με τον Μανκόσου.

Τελικά το 2-1 ήρθε από τον Λουτσιόνι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, χαρίζοντας σπουδαία νίκη στη Λέτσε.