Μόνος στην κορυφή με «buzzer beater» ο Ιωνικός (1-0), διπλό παραμονής για τον Απόλλωνα (1-2)

Με γκολ του Γιώργου Μάναλη στις καθυστερήσεις, ο Ιωνικός έφτασε σε μία σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στη Παναχαϊκή και έμεινε μόνος στην κορυφή της Super League 2. Νίκη παραμονής για τον Απόλλωνα Λάρισας μέσα στην Άρτα, επικρατώντας με 2-1 του Καραϊσκάκη.

Ιωνικός – Παναχαϊκή 1-0

Νίκη… κορυφής για τον Ιωνικό. Η ομάδα τους Νίκαιας έφτασε σε ένα τεράστιο «τρίποντο» απέναντι στην Παναχαϊκή για την 17η αγωνιστική της Super League 2 χάρη στο… buzzer beater του Γιώργου Μάναλη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η έβδομη φορά τη φετινή σεζόν, που ο Ιωνικός βρίσκει γκολ στο… τσακ, με την ομάδα της Νίκαιας να φτάνει στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη, έχοντας μάλιστα μόλις μία ήττα στα τελευταία οχτώ παιχνίδια.

Το γκολ του Μάναλη στις καθυστερήσεις, ήταν αρκετό για τον Ιωνικό ώστε να φτάσει στη μεγάλη νίκη απέναντι στην Παναχαϊκή που δεν μπόρεσε να απειλήσει, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στους 34 βαθμούς και να μένουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας αφήνοντας δεύτερο με 31 βαθμούς τον Λεβαδειακό. Έπεσε στην 7η θέση η ομάδα της Πάτρας…

ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας  – Απόλλων Λάρισας 1-2

Νίκη με φόντο την παραμονή για τον Απόλλωνα Λάρισας μέσα στην Άρτα, επικρατώντας του Καραϊσκάκη με 2-1 για την 17η αγωνιστική της Super League 2. Σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι, η ομάδα της Λάρισας ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς και να ανέβει στην 8η θέση της βαθμολογίας, με τους γηπεδούχους από την άλλη να παραμένουν στον… πάτο της κατηγορίας.

Όλα έγιναν στο τελευταίο 15λεπτο, όταν ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ χάρη σε αυτογκόλ του Θεολόγου στο 74ο λεπτό, πριν ακολουθήσει το τέρμα τυ Χατζή τρία λεπτά αργότερα, με το οποίο η ομάδα της Λάρισας έγραψε το 2-0.

Ο Καραϊασκάκης μείωσε άμεσα στο 81′ με πέναλτι του Ναζίμ, ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες, χάνοντας οριστικά κάθε ελπίδα για ένα θετικό αποτέλεσμα.