Διπλό κορυφής για την… ασταμάτητη Ξάνθη (0-1), μόνος πρώτος ο Λεβαδειακός (0-1)

Η Ξάνθη «πάτησε» στην κορυφή του Βόρειου ομίλου, αφού επικράτησε του ΠΑΟΚ Β' (0-1), ενώ ο Λεβαδειακός απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον Νότιο όμιλο, μετά τη νίκη επί του Ηρόδοτου (0-1).

Έπιασε για πρώτη φορά κορυφή στη βαθμολογία του Βόρειου ομίλου η Ξάνθη! Οι Ακρίτες επικτάτησαν του ΠΑΟΚ Β’ στην Ευκαρπία (0-1) χάρη στο γρήγορο γκολ του Τζινσάρι (3′) και έδωσαν συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους (6 στα 6!)

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό πήραν προβάδισμα στο σκορ, με τον Τζινσάρι να παίρνει το ριμπάουντ έπειτα από απόκρουση του Καλουτσικίδη και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση και μάλιστα βρήκαν δίχτυα στο 6′ με την κεφαλιά του Τζίμα ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ ενώ στο 12′ ο Ιμπραΐμι αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Στην επανάληψη είχαν και οι δύο ομάδες από κάποιες καλές στιγμές, όμως το σκορ δεν άλλαξε, με την ομάδα του Κεχαγιά να παίρνει ένα διπλό τεράστιας σημασίας.

Την ίδια ώρα, όσον αφορά τον Νότιο όμιλο, ο Λεβαδειακός πανηγύρισε τη νίκη επί του Ηρόδοτου στην Κρήτη χάρη στο γκολ του Νίλι (43′) και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, όντας στο +3 από ΑΕΚ Β’, που… στραβοπάτησε κόντρα στη Ζάκυνθο (0-0).