Απόλλων Σμύρνης- Εργοτέλης 3-0

Ο Απόλλων Σμύρνης δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί του Εργοτέλη με 3-0 στην πρεμιέρα της Super League 2, ενώ ο Πλατανιάς νίκησε 3-2 τον Λεβαδειακό, σε ένα παιχνίδι με ανατροπές. Στην ισοπαλία έμεινε η Παναχαϊκή με τον ΠΑΣ (1-1), με «διπλά» ξεκίνησαν Καραϊσκάκης και Α.Ο Χανιά.

Ο Απόλλων Σμύρνης ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Super League 2, επικρατώντας του Εργοτέλη με 3-0 στην πρεμιέρα. Στην ισοπαλία έμεινε η Παναχαϊκή με τον ΠΑΣ Γιάννινα (1-1), ενώ ο Πλατανιάς μετά από ένα παιχνίδι με ανατροπές, επιβλήθηκε 3-2 του Λεβαδειακού. «Διπλά» έκαναν Καραϊσκάκης και Α.Ο. Χανιά απέναντι σε Δόξα Δράμας και Απόλλωνα Πόντου αντίστοιχα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί στη Super League 2 από το ξεκίνημα, επικρατώντας εύκολα του Εργοτέλη με 3-0. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου άνοιξε το σκορ λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με τον παίκτη που ξεχώρισε την περσινή σεζόν, τον Τόμας Μπεντινέλι (40′). Το γκολ του Βραζιλιάνου έδωσε «φτερά» στους «κυανόλευκους» που με την έναρξη του δέυτερου μέρους, πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μπλάζιτς στο 49′. Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν στροφές και έδωσαν πανηγυρικό τόνο στην επικράτησή τους με τον Μαρκόφσκι να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Ζησόπουλος, Χουχούμης, Λαρέα, Λαγός (75’ Πατράλης), Παυλίδης, Μπλάζιτς, Μπεντινέλι, Μπαστιάνος (85’ Ιριτιέρ), Μαρκόφσκι (70’ Βουό)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Kαλογεράκης, Σπίριακ, Οικονόμου, Μπάτζιος, Προβυδάκης, Μπουρσέλης (57’ Γιαννουσάκης), Μπρους, Τσέλιος (62’ λ.τ Κατσούρι) , Βίτορ Φρέιτας (55’ Ιατρούδης), Ροβίθης, Έφορντ

Παναχαϊκή- Πας Γιάννινα 1-1

Στην Πάτρα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 με τον Παπατώλιο στο 26′, αλλά το προβάδισμά τους δεν κράτησε για πολύ. 12 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 38′ ο Κρίζμαν ισοφάρισε για τα Γιάννινα, με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στο δέυτερο μέρος ο Πίτου Γκαρσία αποβλήθηκε στο 56′ και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, αλλά η Παναχαϊκή δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, μένοντας στην ισοπαλία.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζβέζνταν Μιλόσεβιτς): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Τσελεπίδης, Μαυριάς (9’ Μασούρας), Κολ (23’ Πατρώνης – 71’ Λινάρδος), Σιατραβάνης, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Καρτάλης (70’ Λιάσος), Αποστολόπουλος, Πίτου Γκαρσία, Κάστρο, Σιόντης, Νιολιάς, Λέο (65’ Παμλίδης), Κρίζμαν

Απόλλων Πόντου- Α.Ο Χανιά 0-4

Η ομάδα των Χανίων πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, περνώντας με το ευρύ 4-0 από την Καλαμαριά. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες «κολλημένες» στη λευκή ισποπαλία. Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Ξενοφών Πάνος άνοιξε το σκορ στο 51’, ενώ στο 58’ ο Λεοζίνιο με απευθείας φάουλ έκανε το 0-2. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο πολύπειρος επιθετικός, Κουσκουνάς, ο οποίος με δύο γκολ στο 59′ και 68′, έδωσε πανηγυρικό τόνο στην επικράτηση των Κρητικών.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Καλογέρης, Πουρτουλίδης, Λουφάκης, Μπρίτο, Ολαϊτάν, Χασομέρης

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Πάνος, Ουνγιαλίδης, Σωτηράκος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Παναγιωτούδης, Μουμίν, Αρναρέλλης, Τζιώρας, Κουσκουνάς

Δόξα Δράμας- Καραϊσκάκης 2-3

Μεγάλο διπλό πέτυχε η ομάδα της Άρτας στην πρεμιέρα της νεοσύστατης κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 38′ με τον Ψιάνο, με το 0-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα πίεσε και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Ιωαννίδη στο 60′. Ο Καραϊσκάκης δεν πτοήθηκε και πέτυχε και δέυτερο γκολ με τον Κυβελίδη στο 64′, αλλά στο 68′ οι Δραμινοί ισοφάρισαν εκ νέου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του ίδιου παίκτη. Στη φάση του πέναλτι μάλιστα αποβλήθηκε ο Καραγιαννίδης, αφήνοντας με 10 την ομάδα του. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη πήρε τη νίκη, με τον Χατζηστραβό να χαρίζει στο 78′ τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Αποστολίδης, Αργυρόπουλος (77′ Παρασκευάς), Καψάλης, Κόντος, Κουκόλης (16′ λ.τρ. Μαρκοπουλιώτης), Κρητικός, Παπαργυρίου, Πλέγας (46′ Ρόβας), Σιώπης & Ιωαννίδης

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Γυφτοκώστας, Χατζηστραβός, Καπίας, Ψιάνος, Μέτσε, Παπανίκου, Τσούτσης & Κυβελίδης (83′ Κούστα)

Πλατανιάς- Λεβαδειακός 3-2

Μεγάλο παιχνίδι στα «Περιβόλια» με τον Πλατανιά και τον Λεβαδειακό να προσφέρουν το πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της πρεμιέρας. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους φιλοξενούμενους που άνοιξαν το σκορ με τον Σανάμπρια στο 22′. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με τους Κρητικούς να ισοφαρίζουν με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 52′ με ωραία προσπάθεια του Νίλι. Πριν πρπλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μπιανκόνι να σκοράρει στο 55′ κάνοντας το 2-1. Ο Ανγκουά όμως στο 58 ισοφάρισε σε 2-2, με το ματς να συνεχίζει να παραμένει ανοιχτό. Στο 77′ λοιπόν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι 3-2 με τέρμα του Λουκίνα, ενώ η αποβολή του Μποσέτι δεν άλλαξε πολλά, με τους Χανιώτες να κατακτούν τους τρεις βαθμούς.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος, Ποζατζίδης (59’ Μάικιτς), Τσαμούρης, Σάαντο (67’ Παπαδόπουλος), Μποσέτι, Καραγκούνης, Νίλι, Μιγκέλ, Λουκίνας (84’ Παπουτσογιαννόπουλος)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Επασί, Αργυρόπουλος (46’ Χατζηλάμπρος), Παντελιάδης, Ανγκουά, Λιάγκας, Φυτανίδης, Νίκας, Καραχάλιος, Συμελίδης (65’ Ενομό), Σανάμπρια (80’ λ.τρ. Κοζορώνης), Ιωαννίδης