ΠΑΟΚ : Θέλει να μπει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την ΑΕΛ στο γήπεδο της Τούμπας και to10 θυμάται τις πρεμιέρες του Δικεφάλου στο Ελληνικό πρωτάθλημα με τους Θεσσαλονικείς να είναι αήττητοι τα τελευταία 13χρόνια.

Για τέταρτη φορά ο ΠΑΟΚ από την έναρξη της Α’ Εθνικής κατηγορίας θα αντιμετωπίσει την ΑΕΛ σε πρεμιέρα πρωταθλήματος. Η πρώτη ήταν την περίοδο 1982-83 με τους Ασπρόμαυρους να κερδίζουν με 3-2, ενώ άλλες δύο φορές (1988-89 και 1990-91) ήταν και πάλι νικητής με το ίδιο σκορ 2-1.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα τα τελευταία δέκα χρόνια έχει χτίσει μια παράδοση δεδομένου ότι μετράει εφτά νίκες και τρεις ισοπαλίας, ενώ το εντυπωσιακό είναι ότι έχει δώσει εννιά αναμετρήσεις ως γηπεδούχος την πρώτη αγωνιστική.

Την τελευταία φορά που γνώρισε την ήττα σε πρεμιέρα πρωταθλήματος ήταν την περίοδο 2007-08 με αντίπαλο την Ξάνθη στο γήπεδο της Ακριτικής ομάδας με 1-0. Ο Δικέφαλος και στην φετινή του πρεμιέρα θα αναζητήσει τη νίκη γιατί θέλει να μπει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, αλλά και να εκμεταλλευτεί το εύκολο πρόγραμμα που έχει στο ξεκίνημα.

Ταυτόχρονα η αναμέτρηση με την ΑΕΛ θα δώσει την δυνατότητα στην τεχνική ηγεσία να δει την αγωνιστική ετοιμότητα των παικτών ενόψει και της νοκ άουτ αναμέτρησης με την Μπενφίκα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.